Sat apokalipse napredovao je za 20 sekundi i sada stoji na 100 sekundi do ponoći, saopštila je grupa naučnika koja svake godine prilagođava kazaljke na satu koji otkucava kraj sveta u skladu sa dešavanjima u svetu.
Naučnici, među kojima ima i 13 dobitnika Nobelove nagrade, sada upozoravaju na klimatske promene i širenje nuklearnog oružja.
"Od sada u sekundama označavamo vreme koje svet deli od katastrofe, ne više u satima ili minutima", rekla je za Vašington post Rejčel Bronson, predsednica i generalna direktorka Biltena nuklearnih naučnika (Bulletin of the Atomic Scientists).
Sat je prošle godine stajao na dva minuta (120 sekundi) do ponoći, a kazaljka je sada pomerena za 20 sekundi bliže ponoći, što je prvi put u 70-godišnjoj istoriji sata da je prešao granicu od dva minuta.
Stručnjaci strahuju od poništenja međunarodnog sporazuma o iranskom nuklearnom programu kao i od ishoda pregovora o nuklearnom programu Severne Koreje.
Eksperti su izrazili razočarenje što nijedan od velikih samita posvećen borbi protiv klimatskih promena nije naveo najveće zemlje zagađivače da preduzmu neophodne mere u ograničavanju emisije štetnih gasova sa efektom staklene bašte.
Oni su se osvrnuli i na kampanje dezinformacija i nastanak oružja na osnovu veštačke inteligencije, kao što su bespilotne letelice koje mogu da ubijaju bez ljudskog nadzora.
"Pozivamo svetske lidere da čovečanstvo udalje od ponora. Vreme je da se okupimo i delujemo", rekla je naučnica Meri Robinson.
Sat apokalipse ili sudnjeg dana je nastao ubrzo nakon početka Hladnog rata i redovno ga od 1947. godine ažuriraju naučnici BSA, sa Univerziteta u Čikagu. Ponoć predstavlja smak sveta.
Naučnici koriste analogiju prebrojavanja vremena do ponoći kako bi upozorili na opasnost od nuklearnih, ekoloških i tehnoloških pretnji.