On je tokom saslušanja u britanskom sudu rekao da bi izručenjem Džulijan Asanž bio izložen nehumanim i degradirajućem tretmanu i to disproporcionalnom presudom i uslovima u zatvoru.
Ficdžerald je istakao da je motiv zahteva za izručenje politika, a ne bilo kakvi stvarni zločini.
Advokat je upozorio da bi izručenje bio nepravedan i surov čin, s obzirom na psihičko stanje Asanža i rizik od samoubistva.
Američka vlada je danas na sudu u Londonu započela postupak traženja izručenja Džulijana Asanža iz Velike Britanije, tvrdeći da osnivač Vikiliksa nije šampion slobode govora, već običan zločinac koji je svojim tajnim delovanjem ugrozio mnoge živote.
Vlasti SAD-a žele da sude Asanžu zbog optužbi za špijunažu sa maksimalnom kaznom od 175 godina zatvora, zbog objavljivanja stotina hiljada tajnih vojnih dokumenata i diplomatskih depeša iz 2010. godine.
Asanž tvrdi da se ponašao kao novinar koji ima pravo na zaštitu na osnovu prvog amandmana američkog ustava, preneo je AP.
Advokat Džejms Livajs, koji predstavlja američku vladu, rekao je za dokumente Vikiliksa iz 2010. godine da su jedno od najvećih curenja tajnih podataka u istoriji Sjedinjenih Američkih Država.
"Izveštavanje ili novinarstvo nije izgovor za kriminalne radnje ili dozvolu za kršenje običnih krivičnih zakona'', rekao je on.
Desetine Asanžovih pristalica protestovalo je ispred suda, dok je okružni sudija Vanesa Bereitser počela sa saslušanjem.
Asanž (48) je bio u sudnici u Vulvič kraun kortu, a doveden je iz zatvora Belmarš, koji se nalazi u komšiluku, u kojem je zatvoren već 10 meseci.
Pred pauzu za ručak, Asanž se požalio da ima problema da se koncentriše i da buka ispred suda nije od pomoći.
Novinarske organizacije i grupe za zaštitu ljudskih prava, uključujući Amnesti internešenal i Reportere bez granica, navode da optužbe protiv Asanža postavljaju užasan presedan za slobodu štampe.
Ukoliko se sud složi da Asanž bude izručen, završnu reč će imati britanska vlada.