Brzo nakon toga američka vojska zatražila dodatan novac od Kongresa zbog "potkopane prednosti pred Rusijom i Kinom".
"Testiranje pomorske hipersonične rakete 'cirkon' prvi put je izvedeno na moru. Ona je ispaljena sa fregate u Barencovom moru i pogodila je metu na severu planine Ural, što je više od 500 kilometara. Ova raketa, koju će koristiti brodovi i podmornice, trebalo bi da dostigne brzinu od devet mahova i ima domet od 1.000 kilometara. Predsednik Vladimir Putin je promovisao novu generaciju raketa za koje kaže da mogu da neutrališu svaku vrstu odbrane", objavio je TASS.
Rusija je prva razvila hipersonične rakete, što je zabrinulo mnoge u Americi.
"Vojna prednost SAD u svetu je potkopana i niko ne treba da sumnja u to. Kina i Rusija jačaju svoje vojne potencijale kako bi nadmašile SAD i njihove saveznike i obezbedile svoj uticaj u svetu", rekao je general Mark Mili, predsedavajući Komiteta načelnika štabova Oružanih snaga SAD u Kongresu.
Optužbe iz SAD
Tenzije između SAD i Rusije su najgore od kraja Hladnog rata.
Posebno su se pogoršale 2014, nakon što se Krim pripojio Rusiji posle haosa u Ukrajini.
Zbog toga je državni sekretar SAD Majk Pompeo izjavio da je "ruska okupacija Krima" pretnja zajedničkoj bezbednosti i pozvao Rusiju da je okonča.
"Kao što je naglašeno u deklaraciji o Krimu iz jula 2018. godine, Sjedinjene Države ne žele i nikada neće priznati ruske tvrdnje o suverenosti nad poluostrvom. Pozivamo Rusiju da okonča okupaciju Krima. Ruska okupacija Krima i sve veća militarizacija poluostrva pretnja su našoj zajedničkoj bezbednosti", poručio je Pompeo.