Jedna nacija u zagrljaju korona virusa: Kako je epidemija promenila Ameriku

Dve nedelje nakon što je američki predsednik Donald Tramp predložio plan "usporavanja" širenja korona virusa, smrtonosna bolest se i dalje širi i nezaustavljivo menja najmoćniju zemlju sveta

Broj potvrđenih slučajeva korona virusa u SAD skočio je rekordnom brzinom i Amerika je sada zemlja sa najviše potvrđenih slučajeva kovida-19 na svetu. Broj umrlih premašio je 1500 i očekuje se da će rasti jer bolnice muku muče sa opremom i lekovima.

Tramp je, ignorišići upozorenja struke, najavio otvaranje zemlje do Uskrsa, ali sada takav optimizam deluje, pa, nerealno optimistično.

U protekle dve nedelje rekordan broj Amerikanaca ostao je bez posla, kao posledica "društvenog distanciranja" i drugih mera u pokušaju sprečavanja širenja virusa.

Trenutno je broj novih nezaposlenih Amerikanaca premašio 3,3 miliona a protekle dve nedelje bile su haotične i na Vol Stritu gde je najpre došlo do masovne prodaje akcija posle koje je usledio manji oporavak zahvaljujući istorijskom paketu mera američkog Kongresa od fantastičnih 2 biliona dolara.

No, i pored toga, tržištu se ne piše baš dobro sa prosečnim gubicima indeksa Dau Džonsa od 24 posto.

Sa širenjem virusa, ljudi su pozvani da ostanu kod kuće što znači da, prema nekim procenama, više od 204 miliona Amerikanaca živi u nekoj vrsti izolacije.

Škole i fakulteti su takođe zatvoreni pa su milioni roditelja tako postali i privremeni nastavnici.

Tramp je odmah iskoristio priliku za samopromociju i na svakodnevnim konferencijama za medije sebe naziva "predsednikom zemlje u ratu" i liderom koji će odvesti zemlju na bezbedno, što je dovelo do blagog rasta popularnosti i pored toga što su mu izjave prepune besmislica i pogrešnih tvrdnji.

Šta će se dogoditi kada isteknu rokovi za oporavak koje je Tramp postavio, ostaje da se vidi. Do tada, broj prijavljenih slučajeva raste iz dana u dan, uvode se sve strožije mere, način života menja a posledice ostaju.