Ona je podsetila da je prošle nedelje, 27. marta, organizovan humanitarni let za Srbiju sa 170 putnika iz cele Nemačke, ali ističe da je u toj zemlji još ostao veliki broj srpskih državljana koji očekuju pomoć države.
"Ima još srpskih državljana koji nisu više u situaciji da ostanu ovde, koji su se zatekli u Nemačkoj bez novca i smeštaja i očekuju pomoć", rekla je Janković za Tanjug.
Ona navodi da pored ambasade u Nemačkoj postoji i pet generalnih konzulata, koji prikupljaju podatke o srpskim drzavljanima koji bi se vratili u zemlju, a dodaje da se najviše prijavljuju Srbi iz Frankfurta, Minhena, Berlina, Hamburga i drugih većih gradova.
Govoreći o situaciji i atmosferi u Nemačkoj, Janković kaze da ta zemlja za sada ima više od 60.000 potvrđenih slučajeva zaraze korona virusom i oko 500 preminulih.
"Stopa smrtnosti je još uvek veoma niska, oko 0,7 odsto. Međutim, i dalje raste broj zaraženih svakodnevno, po 5.000 - 6.000, što je znak da još nismo na putu izlaska iz krize", navodi ona.
Kako kaže, iako mnogi hvale nemački zdravstveni sistem, koji se zaista i pokazao kao veoma dobar tokom krize, i nemački ministar zdravlja Jens Špan i stručnjaci upozoravaju da se španski ili italijanski scenario još ne mogu isključiti.
"Tako da su svi veoma oprezni", navela je ona.
U prilog tome govori i činjenica da je vlada Nemačka danas produžila važnost mera koje su preduzete pre nekoliko nedelja do 20. aprila.
Janković navodi da je Nemačka dosta rano preporučila svojim građanima da na minimum svedu društvene kontakte.