Otvaranje lobanje nije bilo ništa strano za ovu drevnu civilizaciju!

Kao jedna od velikih civilizacija klasične antike, Drevna Grčka je poznata po mnogim temeljnim uvidima koji su od tada postali deo temelja za ideje zapadne civilizacije, uključujući osnovnu geometriju i Hipokratovu medicinsku školu.

Istraživači predvođeni antropologom Anagnostisom Agelarakisom sa odseka za istoriju Univerziteta Adelfi otkrili su dokaze o naprednom drevnogrčkom obliku trepanacije (otvaranja lobanje) - hirurškom zahvatu koji uključuje bušenje rupa u ljudskoj lobanji kako bi pokušali lečiti razne zdravstvene probleme. 

U saopštenju za javnost ovaj univerzitet je naveo da je na ostrvu Tasos u Severnom Egejskom moru otkriveno deset skupova skeletnih ostataka, među kojima su šest muškaraca i četiri žene, za koje se veruje da su bili visokog društvenog položaja.

Ti ostaci datiraju iz proto-vizantijskog razdoblja (330-824.) i pokazuju znakove složenog oblika operacije mozga koja se izvodi na jednoj od osoba.  

"Prema koštano-anatomskim odlikama pojedinaca, i muškarci i žene živeli su fizički zahtevne živote", objasnio je dr. Agelarakis.

"Vrlo ozbiljne slučajeve traume koje su pretrpeli i muškarci i žene je hirurški ili ortopedski lečio vrlo iskusan doktor/hirurg sa sjajnom obukom u lečenju traume. Verujemo da je to bio vojni lekar", dodao je profesor.

Posmrtni ostaci muškaraca, za koje se smatralo da su bili strelci i vojnici sa kopljima u Istočnom Rimskom carstvu, uključili su i jednog muškarca koji je bio podvrgnut opsežnoj operaciji glave, vrata i mozga, možda zbog infekcije, ali za koga se mislilo da je podleglao njegovoj bolest.

"Hirurški zahvat je najsloženiji koji sam ikada video u svojih 40 godina rada sa antropološkim materijalima", istakao je akademik pozivajući se na podatke dobijene ispitivanjem čovekove lobanje.

"Neverovatno je da je obavljena, sa najkomplikovanijim pripremama za intervenciju, a zatim i hirurška operacija, koja se odvijala, naravno, u vreme pre antibiotika", naglasio je on.