Pandemija korona virusa poslužila je kao paravan za krimalne napade na zaštićene vrste ptica grabljivica u Centralnoj i Istočnoj Evropi, saopštio je austrijski ogranak Svetskog fonda za prirodu (WWF), upozoravajući na opasnosti remećenja ravnoteže u prirodi.
Iako ptice grabljivice imaju zaštićen status, pojedini lovci i farmeri ih doživljavaju kao konkurenciju. Samo u martu ilegalno je ubijeno najmanje 27 zaštićenih ptica grabljivica u Austriji, Mađarskoj, Češkoj i Slovačkoj, a istražuju se i drugi slučajevi.
Strahuje se da je broj neprijavljenih slučajeva ubistava zaštićenih ptica mnogo veći.
"Dok je javni život pod jakim restrikcijama i vlasti zemalja u regionu su fokusirane na borbu protiv pandemije, na desetine zaštićenih životinjskih vrsta su žrtve beskrupoloznih kriminalaca", izjavila je stručnjak za zaštićene životninjske vrste pri austrijskom WWF-u Kristina Volf-Petre, ističući da ptice grabljivice imaju ključnu ulogu u ekosistemu, pa njihov status reflektuje i stanje čitavog prirodnog okruženja.
Ubijanje glavnih grabljivica može da poremeti ravnotežu čitavog ekosistema, upozorava WWF, navodeći da bi njihovu kontrolu nad štetočinama u prirodi, kao što su pacovi i miševi, trebalo shvatiti kao benefit. Te dragocene ptice, među kojima su i veličanstveni orao belorepan i carski orao, ponekad postaju žrtve ljudi i radi postavljanja zatrovanih mamaca za lisice i kune.
I druge zaštićene vrste ptica su u riziku, a prema navodima TRAFFIC-a, vodeće nevladine organizacije koja globalno motri na trgovinu divljim životinjama i biljkama, u Evropi postoji razvijeno trzište ptica pevačica, a među zemljama koje su najveći snabdevači su Rumunija, Bugarska, Srbija i Crna Gora.
Prema informacijama WWF-a, lovokradice u Bugarskoj i Ukrajini koriste vanredno stanje povodom pandemije korona virusa i za hvatanje dunavske jesetre, riblje vrste koja spada među najugroženije na čitavoj planeti, a potiče još iz doba dinosaurusa.