To je saopštio je UNHCR i dodao da su na ispitu ključni principi zaštite izbeglica.
"Na ispitu su ključni principi zaštite izbeglica, ali ljudima koji su primorani da beže od sukoba i progona ne bi trebalo uskratiti bezbednost i zaštitu pod izgovorom reagovanja na virus, a ne smeju biti ni posledica takvog reagovanja", rekao je Filipo Grandi, visoki komesar UN za izbeglice.
Obezbeđenje javnog zdravlja i zaštita izbeglica ne isključuju jedno drugo, naveo je Grandi i dodao da se odavno priznati izbeglički zakoni mogu poštovati i u situacijama dok vlade usvajaju stroge mere da bi zaštitile javno zdravlje, uključujući i mere koje se preduzimaju na granicama.
UNHCR procenjuje da je do sada 167 zemalja potpuno ili delimično zatvorilo svoje granice da bi sprečilo širenje virusa, a da najmanje 57 zemalja ne pravi izuzetak kada su u pitanju osobe koje traže azil.
Dok se u mnogim delovima sveta nastavljaju ratovi i nasilje, takve mere praktično suspenduju pravo ljudi da traže azil.
Oni koji su u potrazi za sigurnošću i skloništem bivaju odbijeni na kopnenim granicama ili na moru i vraćeni ili prebačeni u druge zemlje u kojima postoji ozbiljna pretnja po njihove živote ili slobodu.
UNHCR poziva države da upravljaju restrikcijama na granicama na način koji, takođe, obezbeđuje poštovanje međunarodnih ljudskih prava i standarda zaštite izbeglica, uključujući i putem karantina i zdravstvenih pregleda.
Ova međunarodna orgnaizacija je istakla da uvažava i snažno podržava napore srpskih vlasti da osiguraju da nijedna izbeglica niti tražilac azila ne budu inficirani korona virusom.