"Obaveštajna zajednica, takođe je saglasna sa širim naučnim konsenzusom da korona nije delo čoveka, niti je genetski modifikovan", navodi se u saopštenju iz Kancelarije direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI).
Takođe, saopšteno je i da će pratiti obaveštajne podatke kako bi utvrdili da li je epidemija počela kontaktom sa zaraženim životinjama ili je to rezultat nesrećnog slučaja u laboratoriji u Vuhanu.
Analitičari ukazuju na to da je saopštenje ODNI kontradiktorno teorijama zavere koje su iznosili antikineski aktivisti i pojedine pristalice američkog predsjednika Donalda Trampa koji su sugerisali da su virus razvili kineski zvaničnici u državnoj laboratoriji za biološko naoružanje odakle je navodno proširen dalje, prenosi Rojters.
I Donald Tramp više puta do sada je napao Kinu zbog načina na koji se vlasti te zemlje suočavaju sa pandemijom, dok je američka savezna država Misuri je tužila kinesku vladu, optužujući je da je učinila premalo kako bi zaustavila širenje virusa.
Nemačka kancelarka Angela Merkel takođe je ranije javno prozvala Kinu za epidemiju korone i pozvala Peking da bude transparentan u vezi sa informacijama porekla i početka prenosa virusa, a to isto je uradio i francuski predsednik Emanuel Makron.
Makron rekao da su se "jasno desile stvari koje mi ne znamo" .
Povodom optužbi da je Kina "proizvela" korona virus, oglasio se ranije i ruski predsednik Vladimir Putin koji je rekao da je "kontraproduktivno" optuživati Peking da nije govorio istinu.
On je osudio "kontraproduktivne pokušaje optuživanja Kine da nije odmah obavestila svet o pojavi nove opasne infekcije", i pozvao na bližu rusko-kinesku saradnju u borbi protiv pandemije.
Pojedini stručnjaci međutim smatraju da je novi korona virus krenuo krajem 2019. s pijace u Vuhanu, na kojoj su se prodavale žive egzotične životinje, među kojima slepi miševi. Taj virus kojeg su imale životinje, mogao je tamo da mutira i pređe na ljude.
Širom sveta je više od 3,21 milion ljudi zaraženo korona virusom a 227.864 je preminulo.