Stav Misurija je da su postupci Kine doveli do ekonomskih gubitaka Sjedinjenih Američkih Država.

Državni tužilac u Misuriju Erik Šmit podneo je u utorak tužbu zbog, kako navode, nemara kineskih vlasti, objavili su američki mediji. Tužilac je naveo da su Misuri i njegovi stanovnici izgubili desetine milijardi dolara i traži finansijsku kompenzaciju.

"Kineska vlada je lagala svet o opasnostima zarazne prirode kovida 19, ućutkala je uzbunjivače, poricala je prenošenje virusa sa čoveka na čoveka, uništavala je ključne medicinske dokaze, namerno je izložila milione ljudei zarazi i malo toga je učinila kako bi sprečila širenje bolesti", naveo je Šmit, koji je republikanac i poručio da Kina mora da odgovara za svoje postupke.

U tužbi se navodi i da je Kina pogoršala pandemiju time što je "prigrabila maske i ostalu zaštitnu opremu".

Inače, u Misuriju je zaraženo oko 6.100 ljudi, a preminulo je 229 osoba.

Poput drugih mišljenja koja se pojavljuju u svetu, a jednu od njih izneo je glavni urednik najtiražnijeg nemačkog lista "Bild", da Kina "mora da plati ekonomsku odštetu", tako se i u ovoj tužbi države Misuri ekonomski razlozi navode kao dodatna osnova za tužbu.

"Pre pandemije Misuri je bio jedna od država sa najmanjom stopom nezaposlenošću u SAD, a sada je među najvišim u zemlji i ujedno je najveća od 'Velike depresije' (velika ekonomska kriza iz 30-ih godina prošlog veka", navodi se u tužbi.

Kina se već suočava sa sličnim tužbama biznismena u SAD. Međunarodni stručnjaci su, međutim, rekli Rojtersu da će te tužbe najverovatnije propasti, jer inostrane vlade, prema doktrini koja se primenjuje, poseduju imunitet kao suverene zemlje.