Rumunski premijer Ludovik Orban izjavio je da će Rumunija dobiti veći iznos nego ikada ranije iz paketa Evropske unije, od skoro 80 milijardi evra, premijer Bugarske Bojko Borisov objavio je da će Bugarska imati na raspolaganju 29 milijardi evra iz narednog budžeta EU, dok je hrvatski premijer Andrej Plenković saopštio da će iz zajedničkog evropskog budžeta ta zemlja dobiti 22 milijarde evra za oporavak privrede.
"Budućnost zvuči dobro za Rumuniju i Evropu. Nakon žestokih pregovora, beli dim je počeo da se diže i Evropski savet je doneo odluke na koje su građani EU i države članice čekale već duže vreme", rekao je Orban.
Rumunija planira da ova sredstva uloži u izgradnju bolnica, škola, modernizaciju velikih javnih sistema, ekonomsku obnovu.
Premijer Bugarske Bojko Borisov ironično se osvrnuo na demonstracije koje se u Sofiji dešavaju protiv njega.
"Bugarska će biti među retkim zemljama koja će dobiti gotovo milijardu evra više nego što je dobila u okviru tekućeg budžeta, iako će naredni evropski budžet biti za 62 milijarde manji zbog Bregzita. Zato i zaslužujem zahteve da podnesem ostavku", sarkastično je na Fejsbuku prokomentarisao rezultate četvorodnevnog samita u Briselu Bojko Borisov, u kontekstu masovnih protesta u Sofiji na kojima se zahteva da podnese ostavku.
"Svima koji zahtevaju moju ostavku ostavljam 29 milijardi evra za naredni period. To je oko 60 milijardi bugarskih leva. Iako ću zvučati neskromno, u Briselu su mi svi zahvalili na pomoći koju sam pružao tokom pregovora", poručio je Borisov.
Slovačka, koja je po mnogim parametrima zemlja slična Srbiji, trebalo bi da dobije ukupno 40 milijardi evra uključujući povoljne zajmove iz fonda EU za oporavak, izjavio je slovački premijer Igor Matovič.
Lideri EU 27 postigli su rano jutros, posle maratonskih višednevnih pregovora, dogovor o višegodišenjem zajedničkom budžetu i fondu za opravak.
Ukupan iznos paketa za oporavak je 1.824 milijarde evra, od čega se 1.074 miljarde nalazi u okviru zajedničkog budžeta za period od 2021. do 2027. godine.
Fond za oporavak EU iznosi 750 milijardi evra, a čine ga 390 miljardi bespovratne pomoći i 360 milijardi zajmova. Ovaj fond će biti finasiran zajedničkim zaduživanjem EU na svetskim tržištima kapitala, a rok za otplatu pozajmice je kraj 2058 godine.