U utorak je premijer bivše sovjetske države Georgij Gaharia boravio u Briselu kako bi razgovarao o bližoj saradnji.
Napori Gruzije da se pridruži NATO-u započeli su 2005. godine, samo šest godina nakon što je napustila ODKB kojim dominira Rusija. Lideri NATO-a integraciju kavkaske države vide kao značajnu stratešku korist, uključujući dodatne crnomorske luke u blizini Rusije. Ranije ove godine, sporazum između Tblisija i NATO-a obuhvatio je zajedničke vežbe u Crnom moru i razmenu više podataka o radarskom saobraćaju.
„Pozivam Gruziju da nastavi u potpunosti da koristi sve mogućnosti za približavanje NATO-u i da se pripremi za članstvo", rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare.
„Ovo je važno za Gruziju i za NATO", dodao je on.
Generalni sekretar je takođe naglasio da blok „podržava teritorijalni integritet Gruzije", pozivajući severni sused Rusiju da „okonča svoje priznanje regiona Abhazije i Južne Osetije". Abhazija i Južna Osetija su dve faktički države, koje većina sveta priznaje kao delove Gruzije. Prema Tbilisiju, dve regije je zapravo "okupirala" Moskva.
U razgovoru za RT, ruski senator i bivši predsednik Odbora za spoljne poslove Državne dume, Aleksej Puškov rekao je da potencijalno uvođenje Gruzije u članstvo znači da NATO vidi Rusiju kao svog glavnog protivnika.
„2008. godine Pariz i Berlin bili su protiv pristupanja Gruzije. Ali situacija se od tada promenila i moglo bi biti da zagovornici Gruzije unutar NATO-a sada prevladaju", objasnio je on.
„To je takođe signal Rusiji - alijansa je vidi kao glavnog i zapravo jedinog protivnika."
2008. godine, tadašnji američki predsednik Džordž Buš pozvao je Gruziju da se pridruži Akcionom planu za članstvo, mehanizmu koji omogućava stalno nadgledanje budućih članova, pružajući povratne informacije i savete. Međutim, Bušovu nameru je osujetila nemački kancelar Angela Merkel, koja je bila zabrinuta da će prijem Gruzije povećati tenzije sa Rusijom.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.
(Mondo/RT)