U poslednjih nekoliko sati sukoba koji ne jenjavaju na Bliskom istoku između Izraela i Hamasa, jevrejske vlasti tvrde da su uništili veliki deo mreže podzemnih tunela u Gazi koje koristi Hamas.
Helikopteri, avioni, naoružani brodovi i artiljertija, zasuli su sa preko 1.000 bomba severne i istočne delove Gaze, sve kao deo organizovane akcije uništavanja podzemnih tunela koji su u poslenjih nekoliko godina izgrađeni za terorističke namene.
Izraelska vojska poslužila se i trikom najavivši da će kopnene trupe umarširati u pojas Gaze, čime su omeli pažnju Hamasa, da bi i portparol vojske kasnije demantovao informaciju rekavši da ni jedna izraelska trupa nije prešla granicu.
Ipak, ova informacija planski je plasirana kako bi Hamas poslao vojnike u podzemne tunele odakle bi pravili sačekuše izraelskoj vojsci koja bi umarširala, da bi zatim, izraelske snage granatirale tunele u nadi da će eliminisati što veći broj neprijateljskih trupa.
Vojska Izraela godinama pokušava da uništi mrežu tunela koje je Hamas napravio od kako je preuzeo vlast u pojasu Gaze 2007. godine, zato što mnogi prodiru u izraelsku teritoriju te se iz njih organizuju orkestrirani napadi na jevrejsko stanovništvo.
Ovako izgledaju tuneli ispod Gaze:
Upravo ovi tuneli pokazali su se kao najubojitije oružje Hamasa tokom rata sa Izraelom 2014. godine, kada su korišćeni za raspored trupa, oružja, upade na jevrejsku teritoriju, pravljene zaseda izraelskoj vojsci i povremeno čak i za povratak muslimana u Gazu nakon izvršenih akcija.
Prvi tuneli izgrađeni su 2007. godine između pojasa Gaze i Egipta a korišćeni su za šverc namirnica kako bi se izbegavali izraelski punktovi.
Ipak, najstariji oblici ovih tunela datiraju čak iz 2002. godine. Jedan je iskorišćen kako bi Arapi digli u vazduh izraelski punkt koji se nalazio iznad tunela. Drugi bombaški napad iz tunela desio se 2004. godine kada su poginula četvorica izraelskih vojnika.
Prvi prelazak granice uz pomoć tunela Hamas je izveo 2006. godine kada su kidnapovali izraelskog vojnika Gilada Šalita i držali ga u zarobljeništvu skoro 5 godina.
Do 2013. godine, mreža koja se uglavnom pružala ka Egiptu zaokrenula je ka Izraelu, i postoje najmanje tri tunela ispod granice između Izraela i Gaze, od kojih su dva napunjena eksplozivima.
Ove tunele ne koristi samo Hamas, iako ih oni upotrebljavaju u najvećoj meri, već i Islamističko-džihadistipčki pokret Palestine.
Izrael se godinama muči da uništi i locira sve tunele uprkos vrhunskoj vojnoj i obaveštajnoj opremi i tehnici. Prvenstveno zbog toga što se ulazi u tunele, za koje se veruje da su vredni između 30 i 90 miliona dolara, teško detektuju iz vazduha.
Unutrašnjojst tunela je jednostavna. Uski su i niski te u nekim od njih mora da se čuči. Ovi tuneli opremljeni su na pojedinim mestima električnom mrežom kako bi se osvetlela njihova trasa, a neki su ojačani i betonskim blokovima zbog vazdušnih napada ali i prirodnih odrona.
U ratu 2014. godine, premijer Hamasa Ismail Hanija rekao je da su tuneli "novi vid strategije u borbi protiv okupatora".
Izraelske vlasti tvrde da su u napadima koje su realizovali tokom noći, uništili veliki deo mreže podzemnih tunela kao i ekstremiste skrivene u njima.
(Mondo)