Njihov način života je vrlo neobičan, posebno kad su u pitanju žene i njihova sloboda. Možda je njihova glavna razlika od ostatka sveta tradicija matrijarhata. Samo ovde je devojkama dozvoljeno da imaju nekoliko ljubavnika pre udaje, a muškarci, nakon što postanu punoletni, moraju da nose veo preko lica.
Tuarezi su deo berberskih naroda i uglavnom su muslimanske veroispovesti, ali se njihovi običaji u velikoj meri kose sa životom i verom ostalih muslimana. Kod njih je veoma bitno i mora se poštovati pravilo privatnosti. Ženu može da poseti svako veče drugi partner, ukoliko dolazi u njen šator po mraku i napušta ga pre svitanja. U svojim šatorima žene su gospodarice. Muškarci se udvaraju ženama tako što im pišu pesme na komadu drveta i poklanjaju im ih, pa one biraju onog čiji ih stihovi najviše dirnu u srce.
U ovom plemenu razvodi su veoma popularni i o njima uglavnom odlučuju žene. U tim slučajevima one najčešće zadržavaju šator, životinje i decu, a muškarac se vraća u roditeljski dom. Popularni su i predbračni ugovori kojima se vrši podela imovine u slučaju razvoda. Porodica razvedene žene pravi zabavu u čast njenog razvoda i time ostalim muškarcima daje do znanja da je ona ponovo slobodna. Međutim, vrhunac ovog čudnog odnosa i položaja žene je to da muškarac, ako nije njen intimni partner, ne može da jede sa njom.
Zanimljivo je i to da žene ovog naroda ne prikrivaju lice, ali da to zato čine muškarci, zbog čega ih nazivaju plavim muškarcima Sahare. Taj naziv potekao je od njihove velike ljubavi prema indigo boji kojom je obojena njihova odeća.
Muškarci Tuarezi nose plave turbane i pokrivaju lice delimično radi zaštite od sunca, ali i kao deo tradicije skrivanja emocija. Muškarci Tuarezi počinju da nose veo sa 25 godina. Ovaj plavi veo skriva celo lice, osim očiju, a nikad ga ne skida, čak ni pred članovima porodice. Veruje se da su muškarci počeli da nose veo kako bi zaštitili svoje lice od peska Sahare, ali je on pre svega simbol muškog identiteta.
Smatra se, takođe, da veo štiti onog ko ga nosi od zlih duhova, ali i atraktivnim ukrasom koji može da se nosi u različitim stilovima. Veo za lice nosi se različito u različitim društvenim situacijama. Najviše se nosi da izrazi poštovanje u prisustvu poglavara, starijih osoba i u tazbini.
(MONDO/Avaz)