Svet

AMERIKANCI SLUPALI NAJSKUPLJU PODMORNICU! Čudo tehnologije vredno 3 milijarde dolara RAZBILI O STENU, pljuštali otkazi

Autor Uroš Matejić

Mornarica Sjedinjenih Država je saopštila da je njihova moderna podmornica na nuklearni pogon klase "Seawolf" udarila u podmorsku planinu u Pacifiku 2. oktobra.

Izvor: YouTube/printscreen/U.S. Daily Military

Neki podmorničari nazivaju "USS Connecticut" luksuznim sportskim automobilom među podmornicama. To je američki vojni hardver vredan 3 milijarde dolara koji je brz i opremljen najnovijom elektronskom opremom.

Ali uprkos visokoj ceni i sofisticiranoj tehnologiji, mornarica Sjedinjenih Država je saopštila da je njihova moderna podmornica na nuklearni pogon klase "Seawolf" udarila u podmorsku planinu u Pacifiku 2. oktobra, i u ovom veoma bizarnom sudaru 11 članova posade zadobilo je lakše povrede.

"Istragom je utvrđeno da se US S Konektikat udarila u neotkrivenu podmorsku planinu, dok je patrolirala u međunarodnim vodama u regionu Indo-Pacifika", naveo je u saopštenju za Si-En-En portparol sedme flote mornarice SAD, koja deluje u zapadnom Pacifiku i u Indijskom okeanu.

Američka mornarica otpustila je trojicu zapovednika nuklearne podmornice koja je udarila u podvodnu planinu u Južnom kineskom moru. Zapovednik Kameron Aldžilani i još dvojica oficira dobili su otkaz posle istrage, dok je zbog sudara podmornica morala nedelju dana da bude na površini i otplovi do Guama, koji je američka teritorija. 

Mornarica je procenila da je posada podmornice "mogla da spreči" sudar sa podvodnom planinom. Poznavaoci podmornica kažu da "vožnja" ovog plovila nije jednostavna - GPS ne funkcioniše, već kompasi i karte, a kako je Južno kinesko more vrlo prometna trasa, sa trećinom svetske pomorske trgovine koja prolazi preko njega i gde je Kina gradila i vojno utvrđivala veštačka ostrva, mapirano jemanje od 50 posto morskog dna, kaže Dejvid Sandvel, profesor geofizike na Institutu za okeanografiju Skrips u Kaliforniji.

Podmornica udarila u planinu
Izvor: Yotutube/Printscreen/South China Morning Post

Incident se dogodio u trenutku kada su tenzije u tom regionu na visokom nivou, naročito posle dogovora Britanije, SAD i Australije (AUKUS) o nabavci nuklearnih podmornica koji je uznemirio Kinu koja tvrdi da je Južno kinesko more njihova teritorija. U sudaru je pričinjena materijalna šteta na podmornici, ali je mornarica saopštila da nuklearno pogonsko postrojenje nije oštećenjeno u nesreći.

Peking je zahtevao objašnjenje šta američka podmornica traži u njihovim vodama i izrazili su zabrinutost od eventualnog nuklearnog curenja. Američka mornarica još uvek nije objasnila kako je "USS Connecticut" uspeo da udari u podvodnu planinu, naročito jer je reč o supermodernoj podmornici vrednoj 3 milijarde dolara, opremljenoj najnovijom i najsofisticiranijom opremom.

(MONDO)