Američka rasistička i teroristička organizacija Kju Kluks Klan osnovana je na današnji dan 1865. godine u državi Tenesi. Prošla je kroz tri različita izdanja - prvi put je osnovana kao reakcionarna organizacija koja je želela da svrgne republikansku vlast u pojedinim državama, uz ekstremno nasilje upereno protiv afroameričkih lidera u zajednicama.
Članstvo je oduvek bilo tajno, a sastanci su bili održavani pod maskama, zloglasnim belim čaršafima koji su se nosili kada je bilo potrebno prikriti identitet od javnosti, policije, ali i drugih članova.
Jedan od najgnusnijih zločina u režiji KKK bilo je ubistvo Emeta Tila (14), afroameričkog dečaka koji je teško pretučen do te mere da mu je lice bilo unakaženo, a jedno oko mu je izbijeno iz duplje pre nego što je upucan, vezan za metalni ventilator i bačen u reku Talahači. Ubila su ga dva bela muškarca zbog navodnog flertovanja sa belom ženom dok je kupovao u lokalnoj prodavnici.
Prva oznaka na autoputu, američka verzija "krajputaša", koja seća na Emeta Tila, podignuta je 2006. godine, ali je ubrzo narušena natpisom "KKK", a zatim potpuno prekrivena crnom farbom. Znak koji je zamenio ovaj krajputaš je za nekoliko godina bio upucan više od stotinu puta iz različitih oružja i kalibara. Ubice Emeta Tila nikada nisu pronađene, a u jednom trenutku je za zločin bilo osumnjičeno čak 14 ljudi u isto vreme.
Smitsonijanov Muzej afroameričke istorije i kulture čak je imao i postavku posvećenu Emetu Tilu - njegov otvoreni kovčeg, zajedno sa audio-snimkom govora njegove majke sa sahrane. Zbog otvorenog kovčega, ceo svet je mogao da vidi kako su zločinci do neprepoznatljivosti unakazili lice nesrećnog tinejdžera.
U međuvremenu, Klan je izmenio svoje lidere i skrenuo fokus sa rasizma usmerenog prema Afroamerikancima na uopšteni rasizam usmeren na sve druge rase, ali i ksenofobiju, antisemitizam, anti-imigracionu politiku, anti-ateizam i anti-homoseksualnost. Njihovi zločini zadržali su svoje svirepe karakteristike, što potvrđuje i sledeći slučaj iz 2011. godine.
Džejson Smit je bio 14-ogodišnji crni student iz Luizijane koji je pronađen mrtav u lokalnom jezeru, bez unutrašnjih organa. Iako je njegova smrt proglašena "slučajnim utapanjem", njegov otac i porodica tvrde da su ubistvo počinili lokalni članovi Kju Kluks Klana.
Deca nisu primarna meta KKK organizacije, ali često su završavala kao žrtve njihovih zločina. 1965. godine, KKK je preuzeo odgovornost za ciljano postavljanje bombi ispod Baptističke crkve u Birmingemu, američka država Alabama, 1963. godine, baš u trenutku kada se nedeljna škola bližila kraju. Bombe su malo kasnije eksplodirale i ubile četiri crne učenice starosti između 11 i 14 godina.
Najskoriji dokumentovani zločin koji je počinio KKK dogodio se 2016. godine tokom protesta. Tri osobe su nožem izboli članovi i pristalice KKK, dok su protestovali protiv njihovog mitinga u Kaliforniji. Protesti i kontramitinzi održavaju se širom Amerike svaki put kada ova organizacija, zaštićena 1. amandmanom tamošnjeg Ustava, održava svoje mitinge u javnosti.
(MONDO)