MOŽE LI UKRAJINA POSTATI ČLANICA EU? Zelenski je potpisao zahtev za pridruživanje, ali glavno pitanje glasi - ŠTA SAD?

Sve zemlje članice bi morale da odobre ulazak Ukrajine, što se možda neće dogoditi, jer kako je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao za Juronjuz postoje “različita mišljenja i osetljivosti unutar EU“ u vezi sa članstvom Ukrajine.

Profimedia/Alexei Nikolsky/Russian Presidential Press and Information Office/TASS/Sipa USA

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je u ponedeljak formalno potpisao zahtev za pridruživanje te zemlje Evropskoj uniji nakon što je zatražio od bloka da brzo prihvati Ukrajinu u članstvo. Evo kako bi proces pridruživanja EU mogao da izgleda dok evropski lideri raspravljaju o prijemu Ukrajine. Zelenski je potpisao aplikaciju nakon što je u ponedeljak apelovao na EU u video snimku koji je pozvao na „hitno pristupanje Ukrajine po novom posebnom postupku“.

Tipičan put za pridruživanje zemlje EU zahteva od potencijalnih zemalja da prvo ispune postavljene kriterijume – poput uspostavljanja ekonomije slobodnog tržišta i prihvatanja zakonodavstva EU i evra – a zatim da se podvrgnu dugim pregovorima, pri čemu je Blumberg napomenuo da je Hrvatskoj trebalo deset godina da postane članica, navodi Forbes.

Sve zemlje članice bi morale da odobre ulazak Ukrajine, što se možda neće dogoditi, jer kako je predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel rekao za Juronjuz postoje “različita mišljenja i osetljivosti unutar EU“ u vezi sa članstvom Ukrajine. Lideri Slovačke, Slovenije i Češke su se zalagali za stvaranje “potpuno novog koloseka“ koji bi Ukrajini omogućio da se brzo pridruži EU, ali čini se da lideri EU do sada nisu uključeni – predsednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen je u subotu rekla za Juronjuz - “želimo Ukrajinu u EU” - ali je sugerisala da će se proces članstva desiti “s vremenom“.

Ulazak u EU mogao bi odmah vojno pomoći Ukrajini, jer su članice EU vezane klauzulom o međusobnoj odbrani koja zahteva od drugih članica da pomognu zemlji ako je “žrtva oružane agresije na njenoj teritoriji“. Prijem u blok bi takođe bio ekonomski koristan Ukrajini i dao joj dodatne beneficije.

Podsećanja radi, Evropski savet održava samit 10. i 11. marta, na kojem će se verovatno razgovarati o potencijalnom članstvu Ukrajine, rekao je Rojtersu u ponedeljak visoki zvaničnik EU, prenosi Forbes.

“Zahvalni smo našim partnerima što su uz nas, ali naš cilj je da budemo sa svim Evropljanima i, što je najvažnije, da budemo jednaki. Uveren sam da je ovo pošteno. Uveren sam da to zaslužujemo. Uveren sam da je sve ovo moguće”, rekao je Zelenski u obraćanju u ponedeljak na njegovoj Fejsbuk stranici.

Pridruživanje EU je bio dugogodišnji cilj Ukrajine, a Zelenski je za Politico 2020. rekao da “Ukrajinci žele da žive u evropskoj Ukrajini“. Zemlja već ima sporazum o pridruživanju sa EU koji omogućava slobodnu trgovinu i “promoviše dublje političke veze“, ali Rojters napominje da su njeni napori da se pridruži EU sputani protivljenjem Rusije da Ukrajina postane članica. Blok je ranije izbegavao razgovore o članstvu “kako ne bi bio antagonizovan protiv Moskve“, prenosi Rojters.

EU je već uvela značajne sankcije Rusiji i pružila podršku Ukrajini kroz druge mere, kao što su finansiranje i isporuka oružja Ukrajini po prvi put u istoriji bloka i upućivanje članicama da ukrajinskim izbeglicama daju privremeni azil do tri godine. Kremlj je uzvratio na EU i njene „neprijateljske“ akcije, kritikujući njen potez da se Ukrajina naoruža oružjem u ponedeljak kao „opasan i destabilizujući“.

(MONDO)