Svet

SKANDALOZNO OBRAĆANJE HILARI KLINTON - SA OSMEHOM SE PRISETILA NAJVEĆEG TERORA! Otkrila plan: Ovako ćemo pobediti Rusiju

Autor Tamara Sekulović

Bivša američka predsednička kandidatkinja Hilari Klinton opisala je američko naoružavanje mudžahedina 1980-ih "modelom" za pomoć Ukrajini da pobedi Rusiju.

Izvor: Twitter/Printscreen/@MSNBC

Hilari Klinton uporedila je rusku vojnu operaciju u Ukrajini sa invazijom Sovjetskog Saveza na Avganistan 1979. godine, rekavši da bi sličan ishod mogao da bude postignut pomaganjem u naoružavanju otpora Kijeva baš kao što je Vašington podržavao borce mudžahedina protiv svog hladnoratovskog rivala.

"Zapamtite, Rusi su izvršili invaziju na Avganistan 1980. godine", rekla je bivša državna sekretarka u ponedeljak u intervjuu za MSNBC, pa dodala: "I iako nijedna zemlja nije ušla (vojskom na teritoriju), oni su sigurno imali mnogo zemalja koje su ih snabdevale oružjem i savetima, pa čak i neke savetnike onima koji su regrutovani da se bore protiv Rusije."

Kako je Klintonova istakla, rat u Avganistanu se "nije dobro završio" za Sovjetski Savez, uprkos tome što je važio za vojnu supersilu.

"Bilo je i drugih neželjenih posledica, kao što znamo", dodala je sa osmehom - očigledno misleći na činjenicu da je naoružavanje radikalnih islamista u Avganistanu dovelo do stvaranje Al-Kaide, pa onda i napada 11. septembra u SAD - "ali činjenica je da je veoma motivisana, a zatim finansirana i oružana pobuna, u suštini oterala Ruse iz Avganistana."

Program CIA "Operacija ciklon" omogućio je usmeravanje milijarde dolara u oružje islamističkim borcima u Avganistanu 1980-ih. U stvari, pomoć mudžahedinima je nastavila da pristiže čak i nakon što su sovjetske trupe završile svoje povlačenje 1989. godine, pomažući pobunjenicima da se bore protiv avganistanskih vladinih snaga u građanskom ratu.

Klintonova, koja je dugo optuživala Rusiju da je pomogla Donaldu Trampu da joj ukrade predsedničke izbore 2016, priznala je da je poređenje Avganistana i Ukrajine problematično. Na primer, teren i gradske borbe u Ukrajini nisu ništa nalik na ono sa čime su se Sovjeti susreli u Avganistanu.

Oružje bi trebalo da bude omogućeno i ukrajinskim vladinim snagama i borcima dobrovoljcima, tvrdi Klintonova. Ona je rekla da bi pošiljke oružja trebalo da mogu da prođu kroz granice Ukrajine sa nekim susednim zemljama.

"Hajde da budemo jasni da Rusija ima ogromnu vojnu silu, ali naravno, imali su i u Avganistanu", rekla je Klintonova. Ona je dodala da su, čak i sa dovoljno vazdušnih snaga, Rusiji bile potrebne godine da porazi antivladine snage u Siriji.

Takođe, bivša senatorka i prva dama, pozvala je administraciju predsednika Džoa Bajdena da obezbedi dovoljno oružja ukrajinskim borcima i da "nastavi da zateže šrafove" protiv Rusije.

Podsetimo, danas je sedmi dan sukoba, a obeležili su ga jedni od najtežih napada na gradove od početka ruske vojne akcije na susednu Ukrajinu. Harkov je ponovo bio meta vazdušnih napada, a Rusija je nastavila da pojačava kopnene napade na južne gradove Mariupolj i Herson koji je, prema poslednjim informacijama, "pao u ruke" ruskih snaga, iako ukrajinska strana ovo negira. Takođe, Rusi su obavestili da je nuklerna elektrana Zaporožje sada pod njihovom kontrolom. Obe strane potvrdile su da je organizovana druga runda pregovora.

Pogledajte kako grad Harkov izgleda nakon napada:

(Mondo)