"MOSKVA NEĆE IZDRŽATI JOŠ DUGO": Kako su Ukrajinci uspeli da unište toliko ruskih tenkova? Odgovor dolazi IZ EVROPE

Ukrajinska vojska dosad je uništila blizu 500 ruskih tenkova uz pomoć raketa koje su im obezbedili Sjedinjene Države i Velika Britanija.

YouTube/Screenshot/The SUN/Military Analysis

Rusija ima širok arsenal borbenih vozila. Najviše u upotrebi na frontu imaju modernizovane modele tenkova T-14 Armata, T-72 i T-90.

Ukrajina od starta invazije dobija pomoć od saveznika iz Evrope kao i od Sjedinjenih Država.

Prema tvrdnjama vojnih stručnjaka, ruska vojska koristi termobarično oružje  tj. takozvane "vakuum bombe." Analitičari smatraju i da je eksploziju koja je 28. februara 2022. uništila rafineriju nafte u Oktirki u ukrajinskoj oblasti Sumi izazvalo upravo termobarično oružje, iako to još uvek nije zvanično potvrđeno.

Organizacije za ljudska prava strogo osuđuju upotrebu ovakvog naoružanja koje usisava kiseonik iz okolnog vazduha kako bi se stvorila eksplozija visoke temperature.

Kao odgovor na to, Velika Britanija dosad je poslala Ukrajini više od 4.200 ručnih protiv tenkovskih raketnih bacača klase "NLAW" (Next generation light anti-tank weapon). Svega 15 sekundi je potrebno za ubacivanje projektila u cev, nišanjenje i ispaljivanje rakete na neprijatelja. Ovo protiv-tenkovsko oružje pokazalo senaročito efikasnim za napade iz zasede.

Takođe, Britanski premijer Boris Džonson je u nedavnoj poseti ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom obećao isporuku oklopnih pokretnih lansera raketa, dok je britanska ambasada najavila slanje dodatnih 6.000 raketa kao i dodatnih količina municije visokog kalibra.

Sjedinjene Države su Ukrajini do sada poslale oko 2.600 protiv raketnih sistema "Džavelin", dok se u narodnom periodu očekuje isporuka dodatnog kontigenta 2.000 komada ovog oružja.

Džavelin funkcioniše zahvaljujući termografskim kamerama za samonavođenje rakete. Nakon lansiranja, projektil leti vertikalno i napada ciljano vozilo odozgo gde je oklop borbenih vozila najtanji.

Prema procenama Komande za specijalne operacije Sjedinjenih Država koja posmatra borbe u Ukrajini u tom sukobu dosad je ispaljeno oko 300 Džavelin raketa koje su uništile 280 ciljeva što pokazuje preciznost i efektnost ovog oružja.

"Ruska vojna komanda ne šalje trupe u naseljena područja gde ih čekaju ukrajinski vojnici, već koristi rakete, artiljeriju i avijaciju kako bi iz daleka nanela štetu neprijatelju. Ovakva taktika, tvrde stručnjaci, nije usmerena na prevlast u vojnom smislu već, pre svega, na pokušaj da se stravičnim posledicama koje ima po civilno stanovništvo slomi moral ukrajinskih vojnika i u isto vreme sačuva ljudstvo", navodi David Hambling, analitičar i novinar "Forbsa".

"Rat je nepredvidiv i situacija se brzo može preokrenuti. Otpor ukrajinske vojske polako "nagriza" ruski vojnu mašineriju koja na to odgovara sve većom brutalnošću. U nedeljama koje slede možemo očekivati značajne gubitke na obe strane. Bilo kako bilo, jedno je sigurno - Rusija ne može još dugo da izdrži ukoliko se nastavi ovakva tempo gubitaka u ljudstvu i tehnici", zaključuje Hambling.  

NATO zemlje poslale su više od 17.000 protiv-tenkovskih raketa u Ukrajinu, navode vojni analitičari.

Šta je termobarično oružje, poznatije kao "vakuum bomba"?

Vakuum bombe, poznate i kao termobarični eksplozivi, rade u dve faze. Prvi deo je eksplozivno punjenje koje raspršuje gorivo u oblak koji zatim može ući u zgrade ili okolne objekte. U drugoj fazi to gorivo se pali izazivajući eksploziju koja usisava kiseonik iz okolnih područja i stvara udarni talas.

"Ako uzmemo da je standardan eksploziv sačinjen od oko 30% goriva i 70% oksidatora, onda je termobarični eksploziv 100 odsto gorivo koje za sagorevanje koristi kiseonik iz vazduha i na taj način generiše mnogo jači udarni talas za datu veličinu bojeve glave", rekao je Džastin Bronk, naučni saradnik na Institutu Rojal Junajted.

"Efekti toplote i pritiska su stravični. Svako ko bi bio uhvaćen u početnoj eksploziji bi bio odmah spržen, dok bi oni na većoj udaljenosti pretrpeli teške povrede unutrašnjih organa prouzrokovane udarnim talasom. Ove bombeubijaju stvaranjem izuzetno snažnog udarnog talasa koji razara organe i prži pluća. Stvara se ekstremno visoka temperatura od nekoliko hiljada stepeni", objasnio je Bronk.

"To je najmoćnije nenuklearno oružje u ruskom arsenalu", navodi Frenk Gardner, novinar BBC.

(MONDO)