Ali jedna ključna pobeda mu je nadohvat ruke: industrijski lučki grad Marijupolj, na obali Azovskog mora. Teško oštećen u ruskom napadu, sada bi mogao da posluži kao ključni rekvizit na svečanostima narednih nedelja. Zvaničnici Kremlja i propagandisti pohrlili su u grad uoči praznika, dok lokalne ekipe za čišćenje raščišćavaju ruševine i podižu patriotske statue Rusiji, piše britanski "Gardijan".
Navodno se i dalje vode borbe u fabrici Azovstalj u industrijskoj zoni Marijupolja, za koju je VladimirPutin ranije naredio svom vojnom načelniku da blokira tako da "ni muva ne može da prođe". Uprkos njegovim naređenjima za opsadu, ukrajinski vojnici kažu da Rusija vrši poslednji pritisak da uđe u čeličanu i pokori poslednje branioce grada samo nekoliko dana pre Dana pobede.
Ukrajinski obaveštajci su tvrdili da Rusija planira da održi deo svoje ključne parade za Dan pobede u gradu. "Marijupolj bi, prema planovima Rusije, trebalo da postane centar 'proslava'", snavodi se u saopštenju ukrajinske odbrambene obaveštajne agencije. "U tu svrhu, u gradu se hitno čiste centralne ulice od ruševina, leševa mrtvih i neeksplodirane ruske municije. Nastavlja se propagandna kampanja velikih razmera, tokom koje će Rusima biti prikazane priče o 'radosti' lokalnog stanovništva zbog susreta sa osvajačima", nastavila je obaveštajna agencija.
Marijupolj je grad koji bi mali broj Rusa zamišljao kao nagradu pre rata, dom vodeće železare i čeličane koja je igrala važnu ulogu u ekonomiji grada, ali i podstakla lokalno zagađenje. Bez obzira na to, to je bila živahna luka sa aktivnim civilnim društvom koja je izdržala napredovanje koje je podržavala Rusija 2014. godine, kada se ruska artiljerija dovoljno približila Marijupolju da bombarduje spoljne delove grada, pre nego što je odbačena.
Kremlj potencijalno ima plan da uzme grad kao stratešku tačku u svojim ciljevima izgradnje "kopnenog mosta" do Krima, da dobije pristup još jednoj dubokovodnoj luci koju je koristio za transport uglja, čelika i žitarica, i kao simboličnu pobeda, najveći grad do sada zauzela Rusija, koja nije uspela da osvoji Harkov ili Kijev, piše "Gardijan".
I u vanrednoj poseti ove nedelje, predsednički pomoćnik Sergej Kirijenko, koji se smatra Putinovim kustosom za rusku unutrašnju politiku, otišao je u grad ove nedelje u sklopu onoga što se smatra pripremama da Rusija apsorbuje ovu oblast kao deo onoga što je jasno bio osvajački rat. Poseta je obogaćena izveštajima da su delovi istočne i južne Ukrajine ušli u portfelj unutrašnje politike u Kremlju i poslužila je kao potvrda, prema rečima lokalnog zvaničnika povezanog sa Rusijom, za "one koji žele da vide dokaz da se Rusija vratila ovde".
Ali ta pobeda, ako do nje dođe, imaće strašnu cenu. Više od 90 odsto grada je oštećeno, rekao je njegov gradonačelnik, a čak je i ruska televizija pokazala razmere razaranja, iako za to okrivljuje Ukrajinu, a ne bombardovanje sopstvene artiljerije. Istraga Asošiejted presa u četvrtak izvestila je da je više od 600 ljudi možda ubijeno u martu u napadu na dramsko pozorište u Marijupolju, gde su se žene i deca skrivali od artiljerijskog bombardovanja. Na jednom snimku, čečenski borci su viđeni kako slave uspeh svoje operacije "uništavanja i čišćenja Marijupolja" dok stoje ispred zapaljene zgrade u centru grada.
Kirijenko je u svojim izjavama negirao da će se parada održati u gradovima poput Donjecka i Luganska: "Za sada je nemoguće održati Besmrtni puk ili Paradu pobede u Donjecku ili Lugansku, ali to vreme će doći i doći će uskoro. I parade za Dan pobede proći će svim ulicama gradova Donbasa, a Besmrtni puk će proći svim ulicama gradova Donbasa", rekao je on, ali nije odgovorio na pitanje da li bi parada umesto toga mogla da se održi u Marijupolju.
Pogledajte kako izgleda razoreni Marijupolj:
(Mondo/Gardijan)