Premijerka Švedske se oduprela pritiscima novinara i nije htela da kaže da li je Turskojdala obećanje da će izvršiti deportaciju lica koje traži predsednik Redžip Tajip Erdogan. On je to tražio, a u zamenu za izvršenu uslugu nudi ukidanje prigovora na članstvo Švedske u NATO.
“Osam godina sam ministarka i nikada nisam pričala o onome o čemu se govori u pregovaračkoj sobi. To me trenutno stavlja u prilično tešku situaciju", rekla je premijerka Švedske.
U sporazumu koji su Stokholm i Helsinki potpisali na samitu NATO-a u Madridu u utorak, 28. juna dve nordijske zemlje složile su se da će razmotriti turske zahteve za ekstradiciju. Nije dato nikakvo formalno obećanje da će se ekstradicije zaista izvršiti, a Finska i Švedska su u međuvremenu podsetile da je proces u rukama vlasti i nezavisnih sudova. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je 30. juna na kraju samita NATO-a rekao da je Švedska dala obećanje da će izručiti “73 terorista i zapretio da će blokirati članstvo u NATO-u ako se obaveze ne ispune.
Anderson, koju su novinari u više navrata danas pitali da potvrdi ili demantuje da je takvo obećanje dato, nije dala konkretan odgovor. Ona je rekla da će Švedska nastaviti da poštuje domaće i međunarodne zakone, da nijedan švedski državljanin neće biti izručen, kao i da će odluka biti na nezavisnim vlastima i sudovima.
“Ako niste uključeni u terorističke aktivnosti, nema potrebe za brigom”, rekla je ona.
Švedska liderka je održala svoju prvu konferenciju za novinare od povratka sa samite NATO-a u Madridu, tokom posete ostrvu Gotland u Baltičkom moru. Na nedavno održanom NATO samitu u Madridu, potpisan je trilateralni memorandum Finske, Švedske i Turske. Između potpisnika neće biti embarga na oružje, obe nordijske zemlje prestaće da podržavaju YPG/PYD, većinom kurdsku miliciju u Siriji za koju Turska tvrdi da je usko povezana s Kurdistanskom radničkom partijom (PKK).
Kako je najavio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, Švedska i Finska potpisaće u utorak protokol o pristupanju NATO-u. Nakon potpisivanja, protokol o pristupanju mora biti ratifikovan u svih 30 država članica Alijanse.
(MONDO)