Prema podacima centralne banke Rusije, koji su objavljeni danas, ovo je najveći suficit na ruskom tekućem računu od 1994. godine. Stanje tekućeg računa je najšira mera trgovine robom i uslugama.
"Do toga je došlo pošto su rastući prihodi od izvoza energenata i druge robe pomogli da se neutrališe uticaj američkih i evropskih sankcija uvedenih zbog invazije Moskve na Ukrajinu", izveštava "Bloomberg".
Centralna banka je saopštila da je kolaps uvoza uzrokovan sankcijama doprineo suficitu koji je ključan za ekonomski spas te zemlje u vreme kada "Sjedinjene Američke Države i njeni saveznici" nastoje da izoluju Rusiju. Ukupan suficit tekućih plaćanja za prvih šest mesec 2022. godine dostigao je 138.5 miljardi dolara.
Izvoz je u drugom kvartalu iznosio oko 153,1 milijardu dolara što je neznatno manje u odnosu na 166,4 milijarde dolara u prvom tromesečju prema navodima Banke Rusije.Uvoz je takođe opao u periodu april-jun na 72,3 milijarde dolara sa 88,7 milijardi iz prethodna tri meseca.
Kako stručnjaci navode, pojednostavljenim jezikom - Rusija ima višak para i rast vrednosti "Rublje" u trenutku kada joj sankcije sve više usporavaju industriju, a partneri planiraju da otkažu narudžbine gasa iako već sada, i protiv svoje volje, imaju drastično smanjenu isporuku tog energenta.
(MONDO)