SKLADIŠTA EVROPSKOG GASA PRAZNA: Sve više zemalja uvodi plan štednje - hladni tuševi, isključivanje rasvete...

Skladišta gasa u Evropskoj uniji su gotovo prazna, i postavlja se pitanje da li će biti spremna za zimu.

Shutterstock/YouTube/screenshot/EU News

Za punjenje evropskih skladišta gasa potrebno je 50 milijardi evra, 10 puta više nego što se mislilo. I dok se najjače energetske kompanije bogate, manji dobavljači zbog ograničenih cena propadaju. Veruje se da mnoge zemlje dugo neće moći ni da subvencionišu račune građana i privrede za gas i struju, koji su sve veći.

U Velikoj Britaniji bankrotiralo je čak 30 dobavljača. Zato neke evropske zemlje već odustaju od subvencija jer je prioritet napraviti što veće zalihe energenata za zimu, što košta mnogo više od očekivanog. Grčka, na primer, dve trećine struje dobija iz gasa. Sada pokušava da zakupi skladišta u Italiji ali i da uskladište što više tečnog gasa.

"Novi plutajući rezervoar, zapadno od Atine, spreman je da primi prvo punjenje tečnog gasa do kraja avgusta. Grčka vlada preduzima mere zaštite u slučaju nepovoljnog scenarija - prekida isporuke iz Rusije ove zime", kaže Kostas Skrekas, ministar energetike Grčke.

U zemljama Evropske unije sve su oštriji planovi štednje energije kako bi se sačuvale rezerve gasa za hladne dane. U tome prednjače nemački gradovi: Berlin je isključio rasvetu na 200 javnih zgrada a neki već isključuju toplu vodu i grejanje u javnim i sportskim objektima.

"Nisam se uopšte tuširao. Bilo mi je previše hladno. Voda u tuševima je bila hladnija od one u bazenu", rekao je građanin Hanovera.

"U mraku su i najznačajnije zgrade, gradska većnica i crkva. Naš apel je da štedimo energiju gde god je to moguće. To je neophodno za jesen i zimu", kaže Belit Onai, gradonačelnik Hanovera.

Španija je takođe donela rigorozne i hitne mere štednje koje će važiti do novembra 2023. godine: preduzeća, restorani, muzeji i javni prevoz moraju držati zatvorene prozore i vrata dok radi klima i grejanje uz propisane temperature. Građanima je preporučno da gase svetla i spuštaju roletne.

"Institut procenjuje da nam jedan stepen manje uštedi sedam odsto energije. Veliko javno preduzeće, koje obuhvata 90 hotela i preko 100 restorana, primenom ovih mera moglo bi da uštedi više od milion evra godišnje", kaže Tereza Ribera, ministarka energetike Španije.

Promoviše se i rad od kuće, gde god je to moguće. A španski premijer Pedro Sančez predložio je muškarcima u javnom i privatnom sektoru da tokom vrelih letnjih meseci ne nose kravate, jer će im biti prijatnije.

(MONDO)