Iran želi da popuni udeo Rusije na tržištu nafte u Evropi ako dođe do novog nuklearnog sporazuma sa svetskim silama.
Plan Teherana dolazi usred oštre konkurencije sa svojom saveznicom Rusijom na međunarodnim tržištima nafte, pošto obe zemlje pod velikim sankcijama snižavaju cene za prodaju kupcima bez sankcija, kao što su Kina i Indija, izvestio je Blumberg u julu.
Iranski državni proizvođač nafte tražio bi kupce u zemljama poput Grčke, Italije, Španije i Turske ukoliko bi ekonomske sankcije bile ublažene, navodi se u izveštaju Blumberga od četvrtka koji se poziva na ljude koji poznaju strategiju Teherana.
Postoji očekivanje da bi nuklearni sporazum mogao biti oživljen nakon što se bivši predsednik Donald Tramp jednostrano povukao iz sporazuma u maju 2018. To je bilo oko tri godine nakon što je Iran postigao istorijski sporazum sa šest svetskih sila - SAD, UK, Kinom, Francuskom, Nemačkom, i Rusijom da ograniči svoj nuklearni program u zamenu za ublažavanje sankcija, uključujući i naftu.
Dok iranski bareli koji nedostaju nisu toliko uticali na globalne cene u godinama koje su usledile kada nije bilo krize u snabdevanju, oni bi sada mogli da naprave razliku usred sveobuhvatnih sankcija i bojkota protiv energetskog giganta Rusije zbog njene invazije na Ukrajinu. Konkretno, Evropska unija, glavni ruski potrošač, treba da zabrani rusku naftu do kraja ove godine.
Dok Teheran ponovo ulazi u pregovore o nuklearnom sporazumu, učesnici u trgovini očekuju preko potrebno iransko snabdevanje kako bi nadoknadili nešto ruske nafte koja je izvučena sa tržišta zbog sankcija ili bojkota.
"Dogovor bi pokrenuo povratak znatnih količina iranske sirove nafte na tržište, što bi bio faktor koji bi uticao na cene“, rekao je Henri Rome, zamenik direktora istraživanja Eurasia Group i iranski analitičar za medijsku platformu kompanije GZERO prošle nedelje. Fjučersi na američku sirovu naftu trenutno iznose oko 95 dolara po barelu, što je oko 30% manje u odnosu na 13-godišnji maksimum ranije ove godine.
Iran već povećava proizvodnju, a očekuje se da će kapacitet proizvodnje nafte porasti za 6% na 4 miliona barela dnevno do kraja marta 2023., rekao je izvršni direktor Nacionalne iranske naftne kompanije Mohsen Khojasteh-Mehr.
Međutim, analitičari iz Goldman Saksa smatraju da je malo verovatno da će do iranskog nuklearnog sporazuma doći u skorije vreme, jer je zastoj "obostrano koristan“ za SAD i Iran. Analitičari su dodali da bliski odnosi Teherana i Moskve takođe čine sporazum malo verovatnim.
(MONDO)