Iran i Venecuela potpisali su saradnju danas na 20 godina u području nafte, petrohemikalija, turizma i kultureIran i Venecuela su u subotu, 11. juna, potpisali 20-godišnji sporazum o saradnji, naveo je iranski predsednik Ebrahim Raisi.

"Potpisivanje 20-godišnjeg sporazuma o strateškoj saradnji pokazuje odlučnost zvaničnika da razvijaju bilateralne odnose u različitim oblastima", rekao je Raisi novinarima u Teheranu, posle sastanka sa predsednikom Venecuele Nikolasom Madurom koji je u poseti Iranu.

Strateški dokument potpisali su ministri spoljnih poslova Irana i Venecuele, dve zemlje izvoznice nafte. I Iran i Venecuela nalaze se pod američkim ekonomskim sankcijama. Resorni ministri potpisali su sporazume o saradnji u oblastima politike, ekonomije, turizma, nafte i petrohemije, javila je zvanična iranska agencija "Irna".

Sankcije Sjedinjenih Američkih Država protiv Irana

"Sveobuhvatne sankcije koje su SAD uvele Iranu loše su uticale na ekonomiju zemlje i pogoršale humanitarnu situaciju u državi", izjavila je ranije specijalna izaslanica Ujedinjenih nacija za jednostrane mere prinude Alena Douhan.

Sankcije su pogodile glavne izvozne grupe Irana - banke, nekoliko kompanija i građana, neke farmaceutske proizvode i proizvodnju hrane. Bivši predsednik SAD Donald Tramp povukao je Ameriku iz nuklearnog sporazuma Irana i svetskih sila, ponovo uveo sankcije i takođe uveo nove, oštrije mere protiv Teherana 2018. godine. Sankcije su uvedene usred nastavka ključnih pregovora za spasavanje međunarodnog sporazuma o iranskom nuklearnom program iz kojeg su SAD istupile za vreme prethodnog predsednika Donalda TrampaSankcije se odnose na dve specijalne jedinice iranskih snaga bezbednosti, jedna je odgovorna za održavanje reda, a druga za borbu protiv terorizma.

Nuklearni sporazum je omogućio Teheranu ublažavanje sankcija u zamenu za stroga ograničenja njegovog nuklearnog programa. Pregovori u Beču o oživljavanju sporazuma, što Bajdenova administracija pokušava da uradi, su zaustavljeni zbog iranskog zahteva da Vašington ukine terorističku oznaku paravojne Revolucionarne garde zemlje. Uprkos zastoju u pregovorima, zvaničnici kažu da je hitnost postizanja sporazuma porasla kako je iranski nuklearni program brzo napredovao.

Sankcije Sjedinjenih Američkih Država protiv Venecuele

SAD  su uvele sanckije Venecueli 2019. godine. Zabrana podrazumeva zabranu američkih kompanija i pojedinaca da posluju sa vladom venecuelanskog predsednika Nikolasa Madura i njegovim najbližim saradnicima. Postojala je mogućnost da bi Bela kuća mogla da ukine neke od sankcija koje je poslednjih godina uvela venecuelanskoj naftnoj industriji kako bi zamenila uvoz iz Rusije, koji je američki predsednik Džo Bajden zabranio kao deo paketa sankcija Rusiji zbog "invazije" na Ukrajinu koja je počela 24. februara 2022. godine. Razlog je to što Venecuela ima najveće rezerve nafte na svetu i i istorijski gledano, veliki deo njene sirove nafte se izvozi u američke rafinerije. Venecuela je, ipak, najvažniji trgovinski i vojni saveznik Rusije u Latinskoj Americi, pa je glavno pitanje da li će Bajdenova administracija uspeti da ovu koaliciju poljulja.

(MONDO)

Sveobuhvatne sankcije koje su SAD uvele Iranu loše su uticale na ekonomiju zemlje i pogoršale humanitarnu situaciju u državi, izjavila je danas specijalna izaslanica Ujedinjenih nacija za jednostrane mere prinude Alena Douhan.

Sankcije su pogodile glavne izvozne grupe Irana, banke, nekoliko kompanija i građana, neke farmaceutske proizvode i proizvodnju hrane.