Svet

DOLIVANJE ULJA NA VATRU - BAJDEN PRODAJE ORUŽJE TAJVANU OD 1,1 MILIJARDE DOLARA! Evo šta će se naći u paketu

Autor Sara Gajić

Uskoro se očekuje da će Bajdenova administracija da zatraži od Kongresa da se odobri prodaja oružja Tajvanu.

Izvor: Profimedia

Bajdenova administracija planira da zvanično zatraži od Kongresa da odobri prodaju oružja Tajvanu u vrednosti od 1,1 milijardu dolara,koja uključuje 60 protivbrodskih raketa i 100 raketa vazduh-vazduh, prema tri izvora sa direktnim saznanjima o paketu.

Vest dolazi  u momentu dok Kina nastavlja da svakodnevno šalje ratne brodove i avione u Tajvanski moreuz, samo nekoliko nedelja nakon što je predsednica Nensi Pelosi posetila samoupravno ostrvo i osudila pokušaje Pekinga da izoluje i zastraši Tajvan. Kao odgovor na Pelosijevu posetu, Peking je pokrenuo masovne vojne vežbe bez presedana oko Tajvana koje su uključivale gađanje projektila iznad ostrva po prvi put.

Paket, koji je još u ranoj fazi, uključuje 60 projektila AGM-84L Harpoon Block II za 355 miliona dolara, 100 taktičkih projektila vazduh-vazduh AIM-9Ks Blok II Sidevinder za 85,6 miliona dolara i 655,4 miliona dolara za ugovor o nadzornom radaru proširenje. Rakete Sidevinder će naoružati borbene avione F-16 američke proizvodnje u Tajpeju.

Kada Bajdenova administracija formalizuje obaveštenje, demokratski predsedavajući i republikanac u Senatskom odboru za spoljne poslove i Komitetu za spoljne poslove Predstavničkog doma moraće da potpišu prodaju pre nego što ona bude finalizovana. Zakonodavci će verovatno odobriti prodaju, ali bi proces mogao da se oduži s obzirom na pauzu u Kongresu koja je u toku.

Predstavnici oba odbora nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar. Strahovi su porasli poslednjih godina da se Kina postavlja da zauzme Tajvan vojnom silom na osnovu svog uverenja da je ostrvo deo Kine. Kao odgovor, SAD i druge zapadne zemlje nastojale su da ojačaju odbranu Tajvana i pohvale njegovu živahnu demokratiju, u oštroj suprotnosti sa autoritarnošću Pekinga.

SAD su zadržale svoju privrženost takozvanoj politici jedne Kine koja je navedena u Zakonu o odnosima sa Tajvanom iz 1979. godine, koji predviđa da SAD neće uspostaviti formalne diplomatske odnose sa Tajpejem.

TRA je takođe stvorila doktrinu "strateške dvosmislenosti“ prema kojoj SAD namerno ostaju neposvećene u pogledu toga da li će vojno braniti Tajvan od invazije. Zakonodavci obe stranke su se zalagali za ukidanje te politike jer se Tajvan suočava sa sve ratobornijim pretnjama i taktikama zastrašivanja kineske vojske.

(MONDO)