Najnovije događaje u Ukrajini analizirao je doc. Dr. Robert Barić sa Fakulteta političkih nauka u Zagrebu u studiju 4 HTV.
"Da biste razumeli najnovije događaje, morate uzeti u obzir zašto su Rusi pripremili ovaj pohod na ukrajinske gradove – jer je to bio jedini način da odgovore na njihove vojne neuspehe, a Putinu je to bilo potrebno da ojača svoj autoritet, koji je veoma klimav i među ruskom elitom i među stanovništvom. Ta akcija je bila vrlo pažljivo pripremana, takvu kampanju pripremate najmanje dve do tri nedelje, potrebno je da dovedete snage, da ih pozicionirate, da napravite planove, nabavite dovoljno municije i tačno odredite šta želite, kada i kojim redosledom. Spremalo se, povod se čekao. Bio je to napad na most kod Kerča (Krimski most) za koji ni do danas nema nijednog objašnjenja šta se dogodilo, što znači da postoji mogućnost da se radilo o operaciji pod lažnom zastavom Rusije jer pruga nije preuzeta. van službe, i to najvažnije", objašnjava docent Barić.
On naglašava da Putin nije zaustavio kampanju zato što su ciljevi postignuti, već zato što Rusima ponestaje projektila. "Putin kaže da sada staje jer je ta kampanja postigla svoj cilj. Međutim, on zaustavlja intenzivnu upotrebu vođenih raketa jer ih je manje. Ovi udari nemaju vojnu vrednost, ali žele da otežaju položaj Ukrajine, napad na energetsku infrastrukturu i na civilne objekte seje strah. U manjem obimu, ovi napadi će se nastaviti bez obzira na Putinovu najavu jer je to jedini smisleni način na koji u ovom trenutku može da odgovori na ukrajinsku ofanzivu, ne postoji način da se Ukrajinci vojno potisnu, što su pokazali događaji poslednjih nedelja", ističe Barić.
Ističe da Putina nije lako srušiti, iako on nije neograničeni vladar Rusije. "Putin mora da pokuša da balansira između različitih interesnih grupa unutar ruske političke i ekonomske elite, što mu je do sada pošlo za rukom. Međutim, on je od februara do danas napravio čitav niz pogrešnih strateških procena, što dovodi u pitanje kako dalje. To je zadovoljilo nacionalističke krugove i on to čini da ojača svoju poziciju. Ali nemojte misliti da će Putin tako lako pasti, u Rusiji nema demokratske opozicije", rekao je Barić, dodajući da Putin ostaje na vlasti dok se ne desi neki veliki državni udar.
On smatra da nema šanse da se Belorusija uključi u sukob. "Lukašenko će po svaku cenu izbeći da bude uvučen u rat. Ta regionalna formacija snaga koja se uspostavlja ovakva kakva je sada zapravo postoji od 1998. Kao da pokušava da stvori jezgro snaga koje bi eventualno više bilo orijentisano na Poljsku i Baltik nego na Ukrajinu, jer zapadni deo snaga je u veoma lošem stanju. Drugo, ulažu se napori da se koriste beloruski poligoni. I treće, naravno, imate snage koje ćete zadržati uz granicu sa Ukrajinom i tako deo ukrajinskih snaga vezati za granicu sa Belorusijom. Lukašenko po svaku cenu želi da izbegne slanje beloruskih vojnika u Ukrajinu jer takav korak ne žele ni beloruska vojska ni javnost", objašnjava Barić.
On ističe da su pretnje upotrebom nuklearnog oružja ruska strategija zastrašivanja usmerene pre svega na SAD i EU. "Ovo je deo nastojanja Rusije da pokuša da podeli javnost i izvrši pritisak na vlade tih zemalja. Međutim, i ovo je prazna pretnja, nema naznaka da se sprema takav napad. Jer kod taktičkog nuklearnog naoružanja to oružje nemate spremno, ono je uskladišteno i mora se staviti na sistem isporuke 24 do 48 sati pre napada i pomeriti, što se ne može sakriti", ustvrdio je Barić.
Govoreći o ulozi Kine, Barić kaže da želi da se ovaj sukob što pre okonča i da nije spremna da otvoreno stane na stranu Moskve. "Kina je sada u ne baš dobroj situaciji. Kina je ovaj rat videla kao priliku da iskoristi prednost oslabljenog Zapada nakon povlačenja iz Avganistana. I računali su da će se ovaj sukob brzo završiti, ali to se nije dogodilo. Kina želi da se to na neki način što pre završi jer joj ovakva situacija više ne odgovara i nije spremna da otvoreno stane na stranu Moskve i pruži podršku u oružju, čega su se neki plašili", rekao je docent Barić.
On smatra da diplomatija ne može da okonča rat u Ukrajini. "Zaboravite na diplomatiju dok ne dođe do odlučujućeg zaokreta na ratištu, a to se po mom mišljenju neće dogoditi pre leta sledeće godine. Ukrajinska ofanziva je pri kraju, to se sada vidi jer su se Rusi organizovali i pružaju otpor i nema više pomaka. Ovo nije neuobičajeno, ukrajinska ofanziva traje više od mesec i po dana i postigla je fantastične rezultate, potpuno poremetila sve ruske planove, ali Ukrajinci do kulminacije dolaze kada vam opadne ofanzivni potencijal i morate da pređete u defanzivu. Sada će nastupiti zatišje, ali mislim da će Ukrajinci tokom zime pokušati da izvrše manje napade u cilju lokalnog napredovanja i pripreme snage za kasno proleće i leto kada možemo da očekujemo veća borbena dejstva", rekao je Barić.
(MONDO/Jutarnji list)