Svet

TESTIRANA "SATANA" DOK JE BAJDEN BIO U UKRAJINI?! Procurile šokantne informacije, Amerika je sve znala?!

Autor Aleksandar Blagić

Rusija je navodno u utorak izvršila testiranje interkontinentalne balističke rakete za vreme posete američkog predsednika Džozefa Bajdena Ukrajini!

Izvor: Youtube/Printscreen/Russian Military Capability/Guardian News

Predsednik Rusije Vladimir Putin se u utorak obratio na Federalnoj skupštini i tom prilikom je saopštio da se Ruska Federacija povlači iz sporazuma START sa Sjedinjenim Američkim Državama. Kada je američki predsednik Džozef Bajden bio u poseti Ukrajini u ponedeljak, Rusija je tada navodno izvršila testiranje interkontinentalne balističke rakete, prenosi "CNN".

Ovaj projekat navodno nije bio uspešan, a američki "CNN" se poziva na anonimne američke zvaničnike koji su upoznati sa ovim slučajem. Rusija je navodno unapred obavestila Sjedinjene Američke Države o testiranju interkontinentalne balističke rakete putem linije za deeskalaciju konflikta. Testiranje rakete nije predstavljalo rizik za Sjedinjene Američke Države kao ni za samog predsednika Bajdena.

Testirana je navodno interkontinentalna balistička raketa "Sarmat" koja se na zapadu naziva "Satana II". Ona ima sposobnost da nosi veći broj nuklearnih bojevih glava. 

Šta je START?

START je skraćenica od “Strategic Arms Reduction Treaty”, odnosno Ugovor o smanjenju strateškog naoružanja. To je bio sporazum o smanjivanju i ograničavanju strateškog, ofanzivnog naoružanja, odnosno oružanih sistema i raketa dugog dometa, odnosno nosača nuklearnih bojevih glava. START II je zahtevao deaktiviranje svih interkontinentalnih raketa sa više bojevih glava. Osim toga, Sjedinjene Američke Države i Rusija su dogovorile do 2003. godine smanjenje strateških nuklearnih bojevih glava na maksimalno 3.000 do 3.500 po zemlji.

Zapravo, Novi START je jedini preostali bilateralni sporazum o nuklearnom razoružanju između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije. Bivši predsednik Donald Tramp istupio je 2019. iz dela sporazuma o Zabrani korišćenja kopnenih raketa srednjeg dometa i 2020. raskinuo “Sporazum o otvorenom nebu“, koji je dozvoljavao međusobne izviđačke letove kao meru izgradnje poverenja.

MONDO redakcija informacije o sukobu u Ukrajini prenosi u skladu sa dužnom novinarskom pažnjom, koristeći izvore koji se oslanjaju na dugogodišnji kredibilitet kada je u pitanju istinitost informacija koje objavljuju. Svesni smo činjenice da se u informacije o ratu često umeša i propaganda, naročito kada su manje relevantni izvori u pitanju. Zbog toga pozivamo vas, naše čitaoce, da nam skrenete pažnju ukoliko primetite netačnu informaciju, kako bismo ispravili nenamerne greške. Pišite nam na redakcija@mondo.rs.

(MONDO/CNN)