Vladajuća stranka u Moldaviji "Akcija i solidarnost" na sednici parlamenta odobrila je u prvom čitanju preimenovanje državnog jezika iz moldavskog u rumunski, saopštio je predsednik parlamenta Igor Grosu.
Prema nacrtu zakona, reči "moldavski jezik" u svakom gramatičkom obliku zamenjuju se rečima "rumunski jezik". Pored toga, reči "državni jezik", "službeni jezik" i "maternji jezik" zamenjuju se rečima "rumunski jezik" ako se misli na državni jezik Moldavije. Tokom predstavljanja nacrta zakona poslanici iz opozicionog Bloka komunista i socijalista blokirali su govornicu parlamenta, javio je dopisnik Sputnjika. Oni su se okupili ispred govornice sa plakatima na kojima su ispisali zahteve - da se održi referendum, da se smeni vlast i da se prestane sa "vređanjem Ustava".
Uprkos tome, nacrt dokumenta odobren je u prvom čitanju glasovima 56 poslanika. Glasanje je ispraćeno uzvicima „sramota" i „vanredni izbori" koji su dopirali od opozicionih poslanika. Autori predloga napominju da inicijativa podrazumeva izmene zakona bez promene Ustava.
One se zasnivaju na odluci Ustavnog suda Moldavije koji je 2013. godine proglasio rumunski za državni jezik u republici. Istovremeno, u Osnovnom zakonu republike navodi se da je državni jezik - moldavski. Po mišljenju sudija, tekst deklaracije o nezavisnosti Moldavije, u kojoj je kao službeni jezik naveden rumunski, ima prednost nad Ustavom zemlje. Kako javlja Sputnjik Moldavija, poslanici stranke "Akcija i solidarnost" saopštili su da će sintagma „moldavski jezik" biti zamenjena sintagmom „rumunski jezik" i u Ustavu Moldavije.
(MONDO)