NAJPOZNATIJI PROIZVOĐAČ KAFE U PROBLEMU - STIGLA TUŽBA! Svi koriste ove kapsule: "Obmanjuju potrošače lažnim tvrdnjama!"

Jednom od najpoznatijih proizvođača kafe je stigla tužba od udruženja za zaštitu potrošača u Francuskoj.

MONDO/Stefan Stojanović

Francuzi su prilično ljuti na popularnog proizvođača kafe Nespresso, kojeg su ovih dana izveli na sud – žale se da imaju lažne "zelene" tvrdnje na ambalaži svojih popularnih kapsula kafe kako bi obmanuli potrošače, a iz istog razloga pokrenuli su spor protiv Volvica brenda mineralne vode u vlasništvu Danone grupe.

Celu priču vodi drugo najveće udruženje za zaštitu potrošača u Francuskoj, CLCV, koje dve Nespressove tvrdnje smatra problematičnimda njihove kapsule mogu u potpunosti da se recikliraju i da predstavljaju 100 odsto ugljen-neutralan proizvod.

"S obzirom na probleme koje javni sistem reciklaže ima sa tretmanom aluminijuma, kao i ograničen domet privatnog sistema reciklaže koji je uveo Nespresso, smatramo netačnom tvrdnju da se kapsule mogu u potpunosti reciklirati. Takođe smatramo da tvrdnje dovode potrošače u zabludu u pogledu razlike između teorijske mogućnosti reciklaže aluminijuma i stvarne uspešnosti, koja se javlja na nivou od 48 odsto. Ostatak aluminijuma je zapravo spaljen ili zakopan, što rezultira stvaranjem gasova staklene bašte", pojašnjavaju iz CLCV-a, dodajući da takođe smatraju da tvrdnja kompanije da njihova kafa ima 100 posto neutralan ugljenični otisak, netačna.

"Ugljenični otisak koji stvara proizvodnja kafe je veoma visok i ne može se poništiti činjenicom da je Nespresso umesto njega posadio drvo. Naučno nije neutemeljeno tvrditi da kafa nema ugljični otisak", rekli su oni. Tužba protiv Volvica odnosi se na njihove tvrdnje da je njihova flaša zapravo napravljena od recikliranog materijala i da se može u potpunosti reciklirati.

"Smatramo obe tvrdnje netačnim, s obzirom na to da etiketa na flaši, kao ni čep, nisu od recikliranog materijala, niti se uvek mogu reciklirati", saopštilo je udruženje i dodalo da razmatraju njihovu tvrdnju o osporava se ugljenična neutralnost proizvoda, posebno imajući u vidu činjenicu da potrošnja flaširane vode ima izuzetno negativan uticaj na životnu sredinu i klimu jer stvara emisiju gasova staklene bašte.

(MONDO)