Kina i Rusija su u uznapredovalim tajnim pregovorima sa Iranom da popune zalihe Islamske Republike ključnim hemijskim jedinjenjem koje se koristi za pokretanje balističkih projektila, rekle su Politiko diplomate upoznate sa ovim pitanjem. Taj potez, navodi portal, mogao bi da pomogne Moskvi dopuni svoje, navodno, iscrpljene zalihe raketa.
Teheran vodi pregovore sa zvaničnicima i entitetima pod kontrolom vlade iz obe zemlje, uključujući državnog ruskog proizvođača hemikalija "FKP Anozit", o nabavci velikih količina amonijum perhlorata, ili AP, glavnog sastojka čvrstog pogonskog goriva koji se koristi za pokretanje raketa, tvrdi neimenovani diplomata.
U Pekingu je iranski diplomata Sadžad Ahadzadeh, koji služi kao Teheranov "savetnik za tehnologiju" pregovarao o nabavci AP-a, navode diplomate upoznate sa ovim pitanjem. Međutim, diplomate su rekle da ne znaju koje su kineske kompanije uključene u razgovore.
Ne zna se koliko tačno AP-a Iran želi da kupi ali neimenovane diplomate, navodno upoznate sa planovima Teherana, procenjuju da bi to bilo dovoljno za pravljenje hiljada raketa, uključujući raketu "zolfaghar", koja ima domet od 700 kilometara i koju koriste i Iran i njegovi saveznici na Bliskom istoku poslednjih godina. Ako dogovor prođe, neke od tih raketa bi mogle da budu raspoređene protiv Ukrajine, tvrde diplomate.
Iran savetuje Rusiju kako da zaobiđu sankcije
Iran je isporučio Rusiji takozvane bespilotne letelice kamikaze i "savetovao" Moskvu kako da zaobiđe međunarodne sankcije, podseća "Politiko". Razgovori o nabavci AP prate otopljavanje odnosa između Irana, Rusije i Kine - koje sebe vide kao bedem protiv uticaja SAD, navodi briselski portal.
Pomaganje Rusiji preko Irana snabdevanjem potonjeg AP-om, kažu diplomate upoznate sa ovim pitanjem, jedan je od načina na koji bi Kina mogla da ponudi Moskvi značajnu podršku iza kulisa. Zapadni analitičari kažu da to što Kina možda razmišlja o kršenju sankcija UN-a koje je potpisala da bi pomogla Rusiji odaje, navodno, duboku zabrinutost Pekinga za izglede svog saveznika.
Prema rezoluciji UN 2231, usvojenoj 2015. godine, zemljama je zabranjeno da snabdevaju Iran AP bez odobrenja Saveta bezbednosti UN. Amonijum perhlorat je ključna komponenta u čvrstom raketnom gorivu, koje se često koristi za vojnu upotrebu zbog svoje pouzdanosti i dugog veka trajanja. Većina iranskih projektila kratkog dometa oslanja se na motore na čvrsto gorivo. Ova zemlja takođe koristi gorivo za razvoj raketa većeg dometa pod maskom svojih svemirskih programa, kažu analitičari.
Zapadne diplomate i analitičari smatraju da je Rusija iscrpila svoju zalihu raketa. Iako Rusija proizvodi sopstvene rakete, njen kapacitet da ih proizvede, navodno, zaostaje za apetitom vojske da ih ispali. Zato bi iranska podrška, kao i dronovi, mogla da predstavlja atraktivnu alternativu. Iran takođe želi da poveća sopstvenu zalihu balističkih projektila jer nastoji da savije svoje mišiće na Bliskom istoku, kažu analitičari.
(MONDO)