DOMAR ČUO PIŠTANJE, PA UGASIO ZAMRZIVAČ: Uništio 20 godina istraživanja, napravio štetu od MILION $

Domar univerziteta čuo je pištanje iz zamrzivača i ugasio ga. Napravio je štetu od milion dolara i uništio istraživanje dugo 20 godina!

Art_Photo/Shutterstock

Univerzitetski domar koji je isključio zamrzivač nakon što je čuo više "dosadnih alarma", uništio je više od 20 godina istraživanja i napravio štetu od milion dolara, prema tužbi koju je protiv njegovog poslodavca podneo Politehnički institut Renseler u severnom delu Njujorka.

Domar kompanije "Dejgl sistemi čišćenja" radio je na tom univerzitetu tokom nekoliko meseci 2020. godine. Prema tužbi, isključio je zamrzivač u kojem su se nalazili dragoceni uzorci, plod dvadesetogodišnjeg istraživanja, jer ga je nervirao zvuk pištanja iz njega.

Zamrzivač laboratorije sadržao je rezultate više od 20 godina istraživanja, uključujući kulture ćelija i uzorke, kojima bi "mala temperaturna fluktuacija od tri stepena izazvala katastrofalnu štetu", navodi se u tužbi podnesenoj Vrhovnom sudu okruga Renseler. Škola traži više od milion dolara odštete i sudskih troškova od "Dejgla".

Koledž ne veruje da je domar kriv, već umesto toga krivi kompaniju za pružanje usluga čišćenja, pošto domar nije bio adekvatno obučen za svoj posao niti nadgledan.

"Optuženi je svojim nemarnim, nemarnim i bezobzirnim nadzorom i kontrolom naneo štetu određenim kulturama ćelija, uzorcima i istraživanjima u laboratoriji", tvrdi univerzitet.

U tužbi se navodi da je kulture ćelija i uzoraka u zamrzivaču potrebno održavati na -80 stepeni Celzijusa i mala fluktuacija od svega tri stepena bi izazvala štetu, pa bi se oglasili alarmi ako bi se temperatura povećala na -78 stepeni ili smanjila na -82 stepena.

K.V. Lakšmi, profesor i direktor školskog Centra za biohemijska istraživanja solarne energije "Baruh" koji je nadgledao istraživanje, primetila je da se upozorenje zamrzivača uključilo 14. septembra 2020. godine, jer je njegova temperatura porasla na -78 stepeni, prema podacima odelo.

Uprkos alarmu, Lakšmi i njen tim su utvrdili da će uzorci ćelija biti bezbedni dok se ne izvrše hitne popravke, navodi se u tužbi. Dok je Lakšmi čekala da proizvođač zamrzivača dođe da izvrši popravke, njen tim je dodao sigurnosnu kutiju oko izlaza i utičnice zamrzivača. Upozorenje je postavljeno na zamrzivač, navodi se u sudskom spisu.

"OVAJ ZAMRZIVAČ PIŠTI JER JE U POPRAVCI. MOLIM VAS DA GA NE POMERATE ILI ISKLJUČUJETE. U OVOM PODRUČJU NIJE POTREBNO ČIŠĆENJE. MOŽETE PRITISNUTI DUGME 'TEST/GAŠENJE ALARMA' NA PET DO DESET SEKUNDI AKO ŽELITE DA UGASITE ZVUK", glasilo je upozorenje napisano velikim slovima i postavljeno na zamrzivač.

Ali, 17. septembra, domar je čuo ono što je kasnije nazvao "dosadnim alarmima", prema tužbi. U očiglednom pokušaju da bude od pomoći, pomerio je osigurače koji su snabdevali zamrzivač strujom, i greškom ih isključio. Rečeno je da je temperatura zamrzivača porasla na -32 stepena Celzijusa.

Sledećeg dana, studenti koji su učestvovali u istraživanju otkrili su da je zamrzivač isključen i uprkos pokušajima da se njegova sadržina sačuva, većina kultura je bila "kompromitovana, uništena i učinjena nepopravljivim rušenjem više od dvadeset godina istraživanja", navodi se u tužbi.

Pročitajte i bizarni slučaj domara koji je odlučio da opere polni organ u čaši koleginice, i time joj preneo neizlečivu bolest.

(MONDO)