Jedna od aktuelnih tema, od kako je Hamas napao Izrael, posebno u široj javnosti je pitanje naoružanja - tačnije, od koga to Izrael kupuje oružje. Svima je dobro poznato da ta zemlja poseduje vrhunsko precizno naoružanje i naprednu industriju oružja. Izrael je, ko nije znao, osmi najveći izvoznik oružja na svetu.
Njen vojni arsenal je unapređen uvozom oružja vrednog milijarde dolara. Ko su države i kompanije koje prodaju Izraelu oružje? Evo odgovora.
Sjedinjene Američke Države
SAD su daleko najveći izvoznik oružja Izraelu. Između 2009. i 2020, više od 70 posto oružja koje je Izrael kupio došlo je iz SAD-a, prema bazi podataka o transferima oružja Štokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (Sipri), koja uključuje samo konvencionalno oružje. Prema ciframa koje ima Sipri, SAD izvozi oružje Izraelu svake godine i to počev od 1961, piše Al Džazira.
Teže je pratiti oružje koje je zaista isporučeno, ali između 2013. i 2017, SAD je isporučio 4,9 milijardi dolara u oružju Izraelu, prema podacima britanske Kampanje protiv trgovine oružjem (CAAT). Administracija Džoa Bajdena je tokom 2021. odobrila prodaju oružja Izraelu u vrednosti od 735 miliona dolara. Takođe, prema sporazumu o bezbednosnoj pomoći za period 2019-2028, SAD su pristale da daje Izraelu 3,8 milijardi dolara godišnje u sklopu stranog vojnog finansiranja. Ova sredszva će većim delom biti potrošena na američko oružje. To je blizu 20 odsto izraelskog budžeta za odbranu, prema NBC-ju, i gotovo tri petine američke potrošnje na finansiranje stranih vojski. Ali SAD takođe ponekad daju dodatna sredstva, pored svog godišnjeg doprinosa. Amerika je dala svojevremeno dodatnih 1,6 milijardi dolara u periodu od 2011. za izraelski protivraketni sistem Čelična kupola, sa delovima koji se prave u SAD-u. "Izrael ima veoma naprednu industriju oružja koja bi verovatno mogla izdržati bombardovanje barem kratak vremenski period“, izjavio je Endrju Smit iz CAAT-a. "Međutim, njegova glavna borbena letelica dolazi iz SAD-a“, dodao je on govoreći naravno o američkom borbenom avionu F-16.
"Sve i da postoje kapaciteti da se on napravi u Izraelu, trebalo bi dugo vremena da se sklopi. U pogledu municije, veliki deo se uvozi, ali očekujem da bi se mogla proizvoditi u Izraelu. Očito, u hipotetičkom scenariju, prelazak na oružje domaće proizvodnje bi potrajao i ne bi bio jeftin. Ali prodaja oružja se ne treba posmatrati u izolaciji. U osnovi je duboka politička podrška", dodao je Smit.
Posebno treba naglasiti da duga lista privatnih američkih kompanija uključenih u prodaju oružja Izraelu uključuje Lockheed Martin, Boeing; Northrop Grumman, General Dynamics, Ametek, UTC Aerospace, i Raytheon.
Nemačka
Drugi najveći izvoznik oružja Izraelu je Nemačka, na koju otpada 24 odsto izraelskog uvoza oružja u periodu 2009-2020.
Nemačka ne pruža podatke o oružju koje isporučuje, ali je izdala dozvole za prodaju oružja Izraelu vredne 1,6 milijardi evra u periodu 2013-2017, prema CAAT-u. Siprijeve cifre pokazuju da je Nemačka prodavala oružje Izraelu tokom 1960-ih i 1970-ih, i to je činila svake godine od 1994.
Prvi razgovori o odbrani između ove dve države datiraju iz 1957, ističe "Haaretz", koji je objavio da se 1960, premijer David Ben-Gurion sreo u Njujorku sa nemačkim kancelarom Konradom Adenauerom i naglasio „izraelsku potrebu za malim podmornicama i protivvazdušnim raketama“. Nemačka je ključna i kada su u pitanju izraelske podmornice. Nemački brodograditelj "ThyssenKrupp Marine Systems" je izgradio šest podmornica "Delfin" za Izrael, dok kompanija sa sedištem u Nemačkoj "Renk AG" pomaže opremanju izraelskih "Merkava" tenkova. Svojevremeno je nemačka kancelarka Angela Merkel izrazila "solidarnost“ sa Izraelom u razgovoru sa Netanjahuom potvrdivši "pravo" ove države "da se brani“ protiv raketnih napada Hamasa.
Italija
Italija je sledeća zemlja koja prodaje oružje Izraelu. Ova zemlja obezbeđuje 5,6 odsto glavnog izraelskog konvencionanog oružja uvezenog u periodu 2009-2020, prema Sipriju. U periodu 2013-2017, Italija je isporučila oružje Izraelu u vrednosti od 476 miliona evra. Ove dve države su sklapale sporazume po kojima je Izrael dobio avione za obuku u zamenu za rakete i drugo oružje.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Velika Britanija, iako nije u Siprijevoj bazi u novije vreme, takođe prodaje oružje Izraelu. London je odobrio je 400 miliona funti u oružju od 2015, prema CAAT-u. Ova nevladina organizacija poziva da Britanija okonča prodaju oružja i vojnu podršku izraelskim snagama i istraži da li je britansko oružje korišćeno za bombardovanje Gaze. Stvarna količina oružja koju Britanija izvozi Izraelu daleko je veća od javno dostupnih cifara, zbog netransparentnog sistema prodaje oružja, "otvorenim dozvolama“, u suštini dozvolama za izvoz, koje čine vrednost oružja i njenu količinu tajnom.
Smit iz CAAT-a je izjavio da se otprilike 30-40 odsto prodaje britanskog oružja Izraelu verovatno radi po otvorenoj licenci, ali kako kaže "mi naprosto ne znamo“ koje je to oružje ili kako se koristi.
"Osim ako britanska vlada ne pokrene svoju istragu, ne postoji drugi način da odredimo koje je oružje korišćeno, osim oslanjanja na fotografije koje se pojavljuju", rekao je Smit.
Trebalo bi napomenuti i da su u izvoz oružja Izraelu uključene i mnoge privatne britanske kompanije i vojnom opremom među kojima su - BAE Systems, Atlas Elektronik UK, MPE, Meggitt, Penny + Giles Controls, Redmayne Engineering, Senior PLC, Land Rover i G4S. Štaviše, Britanija troši milione funti godišnje na izraelsko oružje. "Elbit Systems", najveći izraelski proizvođač oružja, ima nekoliko ispostava u Velikoj Britaniji, kao što ih ima i nekolicina američkih proizvođača oružja.
Kanada
Kanada učestvuje sa oko 0,3 odsto izraelskog uvoza većeg konvencionalnog oružja u periodu 2009-2021, prema ciframa koje ima Sipri. Primera radi, ova država je poslala 13,7 miliona dolara u vojnoj opremi i tehnologiji Izraelu 2019, što čini 0,4 posto ukupnog izvoza oružja.
BONUS VIDEO:
(MONDO)