KAKO JE NAJJAČA OBAVEŠTAJNA SLUŽBA ZAKAZALA U IZRAELU: Uhvaćeni na spavanju - žestok propust

Izraelska tajna služba "Mosad" je žestoko podbacila ovog vikenda, a rat u Izraelu je komentarisao i Boško Zorić, pukovnik u penziji.

Profimedia

Izraelska tajna služba "Mosad" je debelo zakazala u subotu 7. oktobra kada je Hamas iz pojasa Gaze lansirao 5.000 raketa. Zbog toga i čuveni i sofisticirani PVO sistem "Gvozdena kupola" nije obarao neprijateljske rakete, a rat u Izraelu je komentarisao Boško Zorić, pukovnik u penziji.

"Kad analizirate dosadašnji rad unutrašnjih i spoljašnjih bezbednosnih službi Izraela, čudno je da se ovo dogodilo. Hamas i Hezbolah svih ovih godina, očigledno nisu sedeli skrštenih ruku. Osnovna krivica je upravo guranje pod tepih problema u odnosu Izraela i Palestine. To je dovelo je do toga da umesto umerenih palestinskih političara poput Jasera Arafata imamo palestinske ekstremiste. Posle njega se pojavlju ekstremisti koji prate šta se događa na polju vojne tehnologijie i imali smo prilike da vidimo da su korišćena najsavremenija vojna sredstva u napadu na Izrael. Gledali smo dronove kako uništavaju izraelske vojne tenkove koji su jedni od najboljih na svetu. To nam pokazuje da nema vojnog sredstva koje je neuništivo. Ovi mladi radikalni islamisti su se obrazovali. Imali su pomoć od Irana. Njihova raketna tehnologija je značajno napredovala. Mogu da gađaju sve gradove po Izraelu. Šta se desilo sa izraelskim obaveštajnim službama, to će biti predmet izučavanja u samom Izraelu. Ovakav masovni napad, ovoliko ispaljenih raketa, a da se ne primeti razmeštaj lansera za njihovo ispaljivanje, to stvarno je čudno. Izrael ima moćne senzore. Nisu to samo ljudi, već i tehnologija", rekao je Zorić.

Mediji pišu da je Izrael bio upozoren, ali da nije ozbiljno shvatio pretnje. Navodno je egipatska tajna služba dostavila informacije "Mosadu" da se nešto velika sprema.

Profimedia 

Herzi Halevi, načelnik Generalštaba izraelske vojske obratio se u nedelju s rečima: “Znam da je proteklih nekoliko dana bilo teško, a cena visoka, i znam da ima mnogo pitanja i mnogo frustracija, ali sada je važno da smo pokrenuli akciju i rešavanje problema.” Međutim, Džonatan Panikof, bivši američki obaveštajac za Bliski istok, a sada član tink tenk Atlantic kaunsila smatra da je reč o “obaveštajnom neuspehu“.

Izraelski dnevnik list "Haretz" piše da je prošle sedmice čak održan sastanak visoko rangiranih osoba izraelske vojske (IDF) i Ministarstva odbrane na kojem je zaključeno da Hamas nije zainteresovan niti se priprema za rat. Dodaje se i da IDF i Šin Bet (izraelska unutrašnja obaveštajna služba) nisu imali nikakvo obaveštajno upozorenje koje bi ukazalo na Hamasovu nameru da napadne Izrael u ovoj meri, preneo je "Jutarnji list", koji navodi da glavnu odgovornost za nepripremljenost Izraela snosi premijer Benjamin Netanjahu i njegovi radikalno desni koalicioni partneri.

"Haretz" podseća i da je šest dana pre napada, premijerov savetnik za nacionalnu bezbednost samouvereno izjavio da je “Hamas vrlo, vrlo suzdržan”. Izraelski načelnik Generalštaba, general Halevi, je iskreno rekao da ima mnogo pitanja među kojima je i kako to da bezbednosne službe nisu imale obaveštajno upozorenje.

"Mosad", izraleksa spoljna obaveštajna služba i Šin Bet su tokom istorije izveli niz uspešnih operacija, sprečili niz pretnji po Izrael, ali nisu svemoćni. Primer za to datira iz 2014. godine kada je Hamas gradio mrežu tunela koji izlaze na izraelsku zemlju pa su iz njih iznenada tokom noći upali borci i napali lokalna naselja.

Kasnijom istragom je utvrđeno da je bila zanemarena količina cementa koja je ulazila u pojas Gaze. Iako Izrael to strogo kontroliše, propust se desio, a ta količina cementa je bila dovoljna da se betonom pokrije cela teritorija.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Sirene u Tel Avivu  Privatna arhiva

(MONDO/Kurir)