Nakon mnogo nepotrebnog natezanja, odugovlačenja i ubeđivanja, Ukrajina je konačno, u tajnosti, dobila dugo željeno oružje – balističke rakete MGM-140 ATACMS (skraćeno od Armi Tactical Missile Sistem).
Nažalost, nije dobila toliko željenu i očekivanu varijantu sa klasičnom visokorazornom bojevom glavom i dometom od 300 kilometara, već najstarijim projektilima M39 (ATACMS Block I). Osim što imaju domet od samo 165 kilometara, oni umesto razorne bojeve glave nose 950 'zvončića. Zato su pogodni za uništavanje ciljeva poput aerodroma, heliodroma, skladišta na otvorenom i slično. Rakete M39 su posebno efikasne protiv napredujućih snaga, ali je malo verovatno da će ih ukrajinska vojska koristiti za ovo, piše Index.hr.
Amerikanci su Ukrajincima isporučili dvadeset projektila koje su lansirali za nekoliko dana. Oni žure pre nego što Rusi uspeju da pomere baze van dometa. A moraće da ih pomeraju više od 170 kilometara od ratišta jer je ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba na lokalnoj televiziji 1+1 izjavio da je ovo samo prva pošiljka i da će ATCMS i dalje dolaziti.
Ofanziva je propala
Boing i Saab su najavili da će vrlo brzo početi isporuke krstarećih raketa GBU-39 GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb). Sa dometom od 150 kilometara, GLDSB ima sposobnost da uništi dobro branjene tačkaste ciljeve. Odličan je za neutralisanje protivvazdušnih sistema, nakon čega se otvaraju mogućnosti delovanja drugim naoružanjem.
Završena je i isporuka 31 tenka M1A1 Abrams. Za razliku od pompe sa kojom su dočekani Leopardi i Čelendžeri, dolazak Abramsa su ukrajinski mediji propratili sa velikom suzdržanošću. Ukrajinska vojska je od početka ofanzive 4. juna izgubila više od 30 odsto borbenih vozila koje je poklonio Zapad. Pritom nije uradila ništa posebno.
Tačnije, jedina moguća ocena je da je ofanziva propala. Sveprisutni šef vojne obaveštajne službe Kirilov Budanov rekao je u intervjuu za The Var Zone 23. septembra da će ukrajinska vojska koristiti Abramsa samo za dobro planirane operacije. Iz ovoga bi se moglo zaključiti da su Abramsi, Čelendžeri, Bredli, Marderi i slični korišćeni (i izgubljeni) u ne baš dobro planiranim operacijama. Sudeći po rezultatima, izgleda da je bilo upravo tako. U svakom slučaju, posle gorkog razočaranja Leopardima i Čelendžerima, koje nije donelo toliko željeni preokret odnosa snaga na bojnom polju, Ukrajinci su sada mnogo oprezniji sa Abramsima.
Bitka za Avdijevku
Vesti sa ratišta bile su gotovo isključivo o bici za Avdijevku. Bitka je počela 12. oktobra sa ruskom namerom da opkoli grad prodiranjem sa severa i juga i primora ukrajinske snage na povlačenje ili predaju. Do sada je rusko napredovanje bilo veoma ograničeno, ali su zato gubici ogromni.
Ukrajinski izvori tvrde da su ruske snage do sada izgubile više od 60 tenkova i borbenih oklopnih vozila na severnoj liniji napredovanja ka naseljima Stepove i Berdiči. Tako se u dnevnom izveštaju ukrajinskog Ministarstva odbrane za 19. oktobar tvrdi da je eliminisano više od 1.380 vojnika, više od 55 tenkova i više od 120 borbenih oklopnih vozila. Najveći deo se odnosi na ratište oko Avdijevke. Uprkos ogromnim gubicima, komandant svih ruskih snaga u Ukrajini i načelnik generalštaba general Sergej Šojgu nastavlja da šalje nove brigade i pukove u bitku za Avdijevku.
Ukrajinci su propustili veliku priliku
U noći sa 17. na 18. oktobar, delovi 35. i 36. pomorske desantne brigade ukrajinske vojske izvršili su iznenadni desant na železnički most i prodrli sve do sela Pišanivka i zaseoka Pojma. Iako su ruski izvori prvobitno najavljivali da je reč o čitavim četama, brzo je postalo jasno da su akciju izvele male izviđačke grupe, od kojih se svaka sastojala od desetak vojnika.
Vojnici su imali zadatak da pronađu ruske položaje koje ne mogu da otkriju dronovi. Kako nisu mogli da ih pronađu, bukvalno su prošetali do pomenutih mesta. Navodno su uspeli da privremeno zauzmu zaselak Pojma (što nije teško pošto ima manje od deset kuća i železničku stanicu) pre nego što su ruske snage počele da deluju prvo artiljerijom, a potom i pešadijom. Posle toga su se ukrajinske snage povukle.
Ovakav upad Ukrajinaca južno od Dnjepra pokazao je koliko je ruska odbrana na tom području slaba i neorganizovana. Tako se logično postavlja pitanje zašto Ukrajinci to do sada nisu iskoristili. Dok su ruske snage prvo bile zauzete zaustavljanjem ukrajinske ofanzive, a sada i bitke za Avdijevku, zašto ukrajinske snage nisu pokušale da naprave veliki prodor preko Dnjepra?
Čak i da nije uspeo, dodatno bi razvukao prenapregnute ruske snage. Umesto toga, general Zalužni je 'protraćio' četiri pomorske brigade u borbama koje na kraju nisu donele ništa značajno.
BONUS VIDEO:
(MONDO)