Sukob izraelske vojske (IDF) i pripadnika Hamasa je ušao u 20. dan, iščekuje se kopnena invazija Izraela, a pojedini stručnjaci navode da ona neće biti uspešna. U svom autorskom tekstu za britanski "Gardijan", stavove u prilog toj tezi je izneo Pol Rodžers, profesor mirovnih studija na Univerzitetu Bredford.
Izrael planira “operaciju iz tri faze”. Prva faza počela je intenzivnim vazdušnim bombardovanjem i nastaviće se kopnenim operacijama koje imaju za cilj “neutralisanje terorista i uništavanje infrastrukture Hamasa”, rekao je izraelski ministar odbrane Joav Galan.
Druga faza će uključivati uništavanje bilo kakvog preostalog otpora, nakon čega će uslediti završna faza, stvaranje značajne tampon zone oko Gaze. Porazom Hamasa, traka će biti odsečena od Izraela i verovatno će postati odgovornost međunarodne zajednice, verovatno uključujući snabdevanje strujom, vodom, hranom i drugim potrebama.
U samo jednom od svojih prethodnih ratova, u julu 2014. godine, IDF je izvršio veliki kopneni upad i tada je njena elitna Golani brigada pretrpela ozbiljne gubitke. Ovo, kao i pretpostavljena spremnost Hamasa, čine gotovo sigurnim da će ID ovog puta koristiti veoma jaku vazdušnu moć pre bilo kakvih kopnenih napada.
S obzirom na potpunu odlučnost vlade Benjamina Netanjahua da uništi Hamas, još mnogo hiljada Palestinaca će biti ubijeno, a desetine hiljada ranjenih. Ako se rat konačno završi, Palestinci u Gazi će verovatno biti ograničeni na daleko manje područje i podvrgnuti intenzivnom nadzoru.
U suštini, intenzivno uništavanje Gaze moglo bi da završi pomeranjem mesta sukoba na Zapadnu obalu, umesto da ga zapravo okonča. Širom većeg dela globalnog juga, a posebno na Bliskom istoku, raste antiizraelsko raspoloženje koje se radikalno razlikuje od podrške ponuđene 7. oktobra i neposredno nakon nje. Hamas već ima podršku na Zapadnoj obali, a nesposobnost i korupcija u palestinskim vlastima čine to telo irelevantnim.
BONUS VIDEO:
(MONDO)