Svet

NEMAČKI GIGANT U PROBLEMU: Potrebno je brdo novca da bi se izvukao iz kolapsa!

Autor Miloš Škrbić

Problem iz juna se odrazio na poslovanje danas, nemački gigant traži od vlade novčanu pomoć.

Izvor: Shutterstock/Ally Lee

Nemačka energetska kompanija "Simens Enerdži" saopštila je danas da pregovara sa vladom za finansijsku pomoć kako bi bili rešeni problemi vezani za opremu za vetroelektrane. Firma trpi ogromne gubitke zbog neispravnih delova koji su isporučeni. Kompanija strahuje da će zbog gubitaka imati problema sa dobijanjem garancija od banaka i zatražila je pomoć od vlade i matične kompanije "Simens", objavio je poslovni nedeljnik "VirtschaftsVoche", koji je prvi izvestio o razgovorima.

"VirtschaftsVoche" i nedeljnik "Špigl" objavili su da "Simens Enerdži" traži do 15 milijardi evra garancija. Nemačka država bi garantovala 80 odsto prve tranše finansiranja od 10 milijardi evra, a banke preostalih 20 odsto, preneo je "Virtšaftsvohe". Prema tom izveštaju, "Simens" bi u drugoj tranši dao garanciju za preostalih pet milijardi. Portparol "Simensa" je odbio da komentariše izveštaje "VirtschaftsVoche" i "Špigla". Kompanija je i dalje glavni investitor u "Simens Enerdži" sa udelom od 25,1 odsto, podseća Rojters. "Simens Enerdži" nije komentarisao finansijske detalje paketa garancija. U saopštenju, oni potvrđuju razgovore sa vladom i kažu da njihov posao sa vetroelektranama rešava probleme sa delovima, kako je objavljeno u izveštaju za treći fiskalni kvartal.

Navode da ne sklapaju nove ugovore za isporuku pojedinih platformi za vetroelektrane na kopnu i na moru, pa očekuju slabiju tražnju i manji prihod u fiskalnoj 2024. godini. Neto gubici i odliv gotovine bi trebalo da budu veći, dodaju. U avgustu su objavili da su zatvorili tromesečni period do kraja juna sa neto gubitkom od 2,9 milijardi evra, najvećim od osnivanja 2020. godine. Predvideli su da će, uglavnom zbog "Simens Gehnsa", poslovnu godinu završiti sa gubitkom od 4,5 milijardi evra. Oni su saopštili i da očekuju da će ih popravka i zamena neispravnih delova vetroparkova na kopnu koštati 1,6 milijardi evra.

Većina problema otkrivena je, prema junskom saopštenju, sa delovima vetroturbina od 108 gigavata, uključujući i lopatice. Analiza je otkrila "nenormalne vibracije nekih komponenti", preneli su oni, dodajući da je u pitanju i povećanje proizvodnje vetroturbina na moru.

BONUS VIDEO

(Mondo/Index.hr)