PRODAVALI LEK ZA TRUDNICE, REKLI DA JE ČUDESAN, A ONDA HOROR! Deca se rađala bez ruku, dobili IZVINJENJE posle 60 godina

Nekada najavljivan kao "čudesni lek", talidomid se prepisuje od 1956. godine kao sedativ za ublažavanje mučnine kod žena, a na kraju se ispostavio kao koban.

Profimedia/Alamy

Australijska vlada se u sredu zvanično izvinila žrtvama talidomida, leka koji je izazvao deformitete kod hiljade dece širom sveta između 1950. i 1960. godine. Lek bez recepta za jutarnje mučnine kod trudnica i za nesanicu pretvorio se u najveću tragediju izazvanu proizvodima farmaceutske industrije i postao poznat kao 'tragedija talidomida'.

"Dugujemo izvinjenje žrtvama talidomida, a danas se Australija konačno izvinjava za jedno od najmračnijih poglavlja u svojoj istoriji", rekao je premijer Entoni Albanez preživelima u parlamentu na 62. godišnjicu povlačenja leka. Oko 150 preživelih u Australiji dobija podršku vlade. 

Nekada najavljen kao 'čudesni lek', talidomid se prepisuje od 1956. godine kao sedativ za ublažavanje mučnine kod trudnica. Od 1957. do 1961. lek nemačke kompanije 'Grinental' koristilo je oko pet miliona žena u oko 50 zemalja, ukupno je upotrebljeno više od 300 miliona dnevnih doza talidomida u tabletama od 100 miligrama.

Lek je imao zastrašujući efekat na fetuse, a do trenutka kada je lek povučen sa tržišta 1961. godine, između 10.000 i 20.000 beba je rođeno sa teškim deformitetima, a najčešće su rođene samo sa delovima ruku, nogu, šaka, bez ušiju, sa teškim poremećajima unutrašnjih organa, izobličenim licima...

Profimedia/AFP/Heckmann 

Nekoliko desetina hiljada novorođenčadi umrlo je zbog raznih metaboličkih poremećaja. Ne zna se broj abortusa koje su majke učinile u strahu i panici. U Australiji je ginekolog Vilijam Mekbrajd prvi podigao uzbunu 1961. godine, nakon što je primetio razvoj i deformitete fetusa kod žena koje su uzimale lek.

Skandal s talidomidom dogodio se u mnogim zemljama, uglavnom u Evropi, ali ne i u SAD. Fransis Kelsi, farmakolog koji je radio u američkoj Upravi za hranu i lekove (FDA), nije odobrila farmaceutskoj kompaniji 'Ričardson-Merel' da stavi talidomid na tržište SAD.

Smatrala je da su podaci o bezbednosti talidomida nedovoljni i zatražila dodatne studije o njegovoj štetnosti. Kelsi je svojim odgovornim oprezom i nepopustljivošću pred zahtevima farmaceutskih kompanija sprečila tragediju talidomida u SAD.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"LEKARKA GREŠKOM USMRTILA ČOVEKA, A ONDA NA SUDU REKLA DA BI TO PONOVILA!" Advokat otkrila: Evo koliko joj je trajala robija  Kurir televizija

 (Jutarnji list/MONDO/J.D.)