Američki čokoladni mogul Džonatan Lerer i njegov navodni suučesnik Robert Snajder optuženi su na karipskom ostrvu Dominika za ubistvo kanadskog inovatora animacije i njegove partnerke nekoliko dana nakon što su njihova tela pronađena u spaljenom automobilu. Lehrer i Snider stigli su na sud za prekršaje u Roseau kako bi se suočili s optužbama za ubistva Danijela Langloe, a i njegove partnerke Dominik Marčand. Lerer poseduje imanje u blizini jednog luksuznog eko-odmarališta koje su vodili Langloa i Marčand - koje je luksuzni putnički časopis "Conde Nast Traveler" uvrstio na top destinaciju za 2023, a američki mesečnik "Travel + Leisure" proglasio “najzelenijim odmaralištem na svetu”.
Lerer je bio u sporu s parom oko javnog puta koji prolazi kroz njegovu plantažu kakaa. Lokalni mediji pišu da su Langloa i Marčand upali u zasedu i ubijeni pre nego što je njihov automobil pao u provaliju i zapalio se prošle nedelje. Vatra je gotovo u potpunosti uništila njihova tela što je policiji otežalo identifikaciju žrtava. “Ovako brutalan zločin ne može se ignorisati i ne možemo dopustiti odgovornima da se izvuku”, rekao je ministar nacionalne sigurnosti Dominike Rajburn Blakmor. Četiri osobe su uhapšene u vezi sa zločinom. Lerer i Snajder su optuženi i sledeći put će se pred sudom pojaviti u martu, piše "The Guardian".
Lerer je vlasnik imanja "Bois Cotete", proizvođača čokolade. Njegov otac Robert Lerer rekao je da je njegov sin “uspešan poslovni čovek, a ne ubica”. “Teško mi je da poverujem u to. Bio je zasićen ilegalnim prelascima na svojoj ruti i to mu je jako smetalo, ali prošlo je dosta vremena otkako smo se čuli”, dodao je.
Lerer i Langloa bili su u sporu oko puta Morne Ruž koji prolazi kroz Lererovo imanje i koja je bila jedini pristup eko-odmaralištu. Langloa je organizovao i proteste protiv Lerera. Nakon što je Lerer pokušao da blokira rutu kamenjem i metalnim cevima i kopanjem rova u 2018., Vrhovni sud istočnih Kariba presudio je da se radi o javnoj ruti koju plaćaju porezni obveznici. Sud je razmatrao izgradnju drugog puta, ali je kasnije on Langloi i gostima omogućio neograničen pristup.
Langloa je bio poznat kao pionir animacije koji je razvio softver za 3D animaciju koji se koristio u filmovima poput "Parka iz doba jure", "Titanika", "Matriksa", franšize o Hariju Poteru i Piratima s Kariba. Langloa je prodao firmu "Softimage Microsoftu" za 200 miliona dolara 1994.
Godine 1997. dobio je i Oskar Akademije filmskih umetnosti i nauke za razvoj "Softimagea" u softveru za 3D animacije. “S velikom tugom saznali smo za tragičnu smrt Danijela Langloe. Njegov doprinos svetu kinematografije je nesaglediv”, objavio je Nacionalni filmski odbor Kanade.
BONUS VIDEO
(Mondo/Telegram.hr/M. Š.)