Kako rat u Ukrajini ulazi u treću godinu, tako se promenio i način ratovanja. Stručnjaci ne predviđaju skori kraj sukoba, a obe strane su ovaj rat učinile veoma iscrpljujućim jer i Rusi i Ukrajinci pokušavaju da iscrpe jedni druge. Ali jedan od koraka koji bi mogao da bude velika prednost za Ukrajinu je upravo pomoć SAD.
Pentagon je, kako piše Vašington post, odlučio da simulira taktiku i metode koje koriste Ukrajinci, a Kijev im je pokazao apsolutno sve što rade na terenu, od misije planiranja i patroliranja do tehnologije, pa i sve što bi trebalo da se odradi drugačije. Američki vojnici su to upravo radili cele zime u Nacionalnom centru za obuku (NTC), jednom od dva vojna poligona u SAD gde vojnici usavršavaju taktiku i pripremaju se za raspoređivanje. Taj centar se nalazi u Fort Irvinu u Kaliforniji, a područje za obuku, koje vojnici zovu "Kutija", je komad pustinje veličine Roud Ajlenda.
U prošlim godinama, objekat je pokušavao da oponaša ono što su američke snage mogle očekivati u Iraku i Avganistanu. Sada se linije rovova proztežu cik-cak preko položaja namenjenih da simuliraju bojno polje u Ukrajini. Međutim, vojnici su shvatili da je jedan problem zaista veliki, a to je upotreba elektronske opreme. Svaki mobilni telefon tako postaje potencijalna meta, a vojnicima je naloženo da ih ne koriste u području za obuku. -
General Tejlor je tako uporedio mobilne telefone sa cigaretama koje su vojnici pušili na ratištima u Drugom svetskom ratu, gde su neprijateljske snage tražile narandžaste bljeskove svetlosti po polju kako bi pronašle svoje mete.
"Mislim da je naša zavisnost od mobilnih telefona jednaka pretnja. To je nova cigareta", upozorio je.
Međutim, istraživanja o šteti ili koristi mobilnih telefona idu mnogo dalje: osoblje ih takođe koristi kako bi "glumili" civile hvaltali fotografije i video zapise koje bi potom objavljivali na lažnoj društvenoj mreži Fejsbuk. Pripadnici vojske tada moraju da otkriju lokacije i iskoriste te video snimke u svoju korist.
"Učimo sa ratišta, posebno u Ukrajini, da se vazdušno izviđanje promenilo iz temelja", rekao je načelnik Generalštaba kopnene armije general Rendi Džordž. Tako su Ukrajinci počeli da otkrivaju bespilotne letelice na veoma inovativne načine, a jednu takvu priču ispričao je i šef operacija vazduhoplovstva u Evropi i Africi, general Džejms B. Heker, prenosi Post.
On je ispričao kako su dvojica Ukrajinaca prikupila hiljade pametnih telefona, pričvrstili mikrofone i povezali ih na mrežu koja je sposobna da detektuje jedinstveni zvuk zujanja približavanja bespilotnih sistema. Informacije bi potom prosleđivane vojnicima protivvazdušne odbrane i sve je na kraju stiglo do Pentagona.
BONUS VIDEO:
(MONDO/U. M.)