Teroristi ISIL-a sve više pristižu u Nemačku preko ratne zone u Ukrajini, piše nemački list Bild. Članak je napisan još u januaru. U članku se navodi da su to državljani Tadžikistana koji se predstavljaju kao ukrajinske izbeglice.
Tadžici u Nemačkoj
Koriste lažna dokumenta i pričaju Nemcima izmišljene priče o mučenju i progonu, a, kako piše Bild, prihvataju ukrajinske izbeglice gotovo bez ikakvih provera. List ističe da u Nemačkoj u poslednje vreme raste broj uhapšenih terorista iz Tadžikistana, koji se često povezuju sa grupom ISIL-K. Ovo je ogranak ISIL-a koji deluje u Pakistanu, Iranu, Avganistanu i Centralnoj Aziji.
Konkretno, nedavno su uhapšeni militanti koji su pripremali napad na katedralu u Kelnu. Istina, nije sasvim jasno kako Tadžici ulaze u Evropu kroz zonu borbenih dejstava. Sada je nemoguće preći liniju fronta u Ukrajini. Tamo nema kontrolnih punktova. Linija je odvojena minskim poljima, zmajevim zubima, dubokim jamama itd.
Moguć je ulazak preko Moldavije
Ostaje jedna teorijska opcija – oni legalno ulaze u Ukrajinu preko Moldavije. Tadžikistan ima bezvizni režim sa Moldavijom i Ukrajinom. Tamo kupuju ukrajinske pasoše (lažne) i onda ponovo odlaze, preko Moldavije, koristeći tadžikistanska dokumenta, zaobilazeći zabranu da muškarci napuštaju Ukrajinu. Zatim dolaze u Evropu koristeći ukrajinski biometrijski pasoš. Članak Bilda ne pominje takvu šemu, koja na prvi pogled deluje prilično komplikovano.
Sličan tekst napisao je i austrijski list Heute, povodom nedavnog terorističkog napada u Podmoskovlju. Heute piše da su 2022. godine, ubrzo nakon početka sveobuhvatnog rata, državljani Tadžikistana stigli u Austriju iz Ukrajine, a zatim su prošlog decembra privedeni u Beč zbog sumnje da su pripremali terorističke napade.
Uhapšeni
Tadžikistanac i njegova supruga, prema istražiteljima, planirali su napad eksplozivom i kalašnjikovima na katedralu Svetog Stefana. Sudeći po prepisci na Fejsbuku, oni su bili deo iste strukture koja je preuzela odgovornost za teroristički napad u Moskvi: ISIL-K. Austrijske obaveštajne službe veruju da postoji veliki broj osumnjičenih za koje se navodi da su u Evropu stigli preko Ukrajine.
"Putin koristi napad u Moskvi da huška na Ukrajinu. Ali postoje znaci da su radikali odatle tiho prodrli u Evropu", pišu mediji. Istovremeno, prema pisanju lista, nema dokaza da su izvršioci terorističkog napada u Rusiji imali veze sa istomišljenicima u Ukrajini.
Francuska želi da sarađuje sa Rusijom
Da je stvar ozbiljna, vidi se iz izjava francuskog predsednika. Francuski predsednik je pomenuo i ISIL. On je govorio i o tome kako je ova grupa pokušala da izvrši napade i u Francuskoj. Sama Francuska podigla je stanje pripravnosti na najviši nivo nakon napada u Moskvi.
Isto tako, Makron je ponudio Rusiji da ojača saradnju na pronalaženju krivaca. Rusija trenutno dovodi u pitanje odgovornost ISIL-a, odnosno zvanični narativ je i dalje da iza napada stoje ukrajinske i zapadne službe.
Teroristički centar u Evropi
Iz ovih članaka proizilazi činjenica da postoji teroristički centar koji, koristeći građane Tadžikistana, planira i izvodi terorističke napade kako u Ruskoj Federaciji tako i u Evropi. I, po svemu sudeći, taj centar verovatno nema utočište u ukrajinskim specijalnim službama. Koliko god da su u ratu sa Rusijom, Ukrajina ne bi pružala logistiku nekome ko planira terorističke napade u Evropi.
Međutim, sudeći po medijima, na teritoriji Ukrajine bilo je, a možda i ima ljudi koji se mogu povezati sa ISIL-om. A ukrajinske specijalne službe će možda morati da obrate posebnu pažnju na proveru ovih informacija. Jer ako se ta informacija potvrdi, to znači potencijalnu pretnju islamističkih terorističkih napada u samoj Ukrajini.
BONUS VIDEO:
(Index.hr/MONDO/J.D.)