Dvostranačka većina Predstavničkog doma američkog Kongresa, koju su činili predstavnici Demokratske i Republikanske partije, usvojila je predlog zakona kojim se Ukrajini, Izraelu i Tajvanu dodeljuju dodatna novčana sredstva u iznosu od 95 milijardi dolara.
Zakon je podržalo 311 kongresmena, dok je 112 bilo protiv. Mesecima su Ukrajinci tražili dodatnu vojnu opremu od zapadnih saveznika, pre svega Amerike, upujući dramatične apele da neće izdržati pred naletom ruske vojske.
Denis Šmihal, ukrajinski premijer, za BBC je uoči ključne debate u Kongresu oko vojne pomoći od 61 milijardu dolara kazao da će doći će do "trećeg svetskog rata" ako Ukrajina izgubi sukob sa Rusijom.
Amerika je do sada već dala Ukrajini desetine milijardi dolara, a najvažnija pomoć bila je vidu sistema protivvazdušne odbrane (PVO) Patriot. Ovaj paket nedeljama je bio blokiran u Kongresu, jer su se republikanci usprotivili slanju novca u inostranstvo umesto na američko-meksičku granicu kako bi se srečio priliv migranata.
BBC navodi da se sada sa toga "da li će" na to "kada će" Ukrajini stići novo oružje, a postoje izveštaju koji ukazuju da bi prve isporuke mogle da krenu već u narednih nekoliko dana.
Glas Amerike navodi da je sada preostalo da se izjasni američki Senat, koji je pod kontrolom demokrata, što je preduslov da bude dostavljen na potpis predsedniku Džou Bajdenu.
Procenjuje se da bi to moglo da se dogodi naredne sedmice.
Bajden je nakon glasanja saopštio da usvajanje predloga zakona u Predstavničkom domu Kongresa svetu šalje jasnu poruku o američkom liderstvu. "Članovi obe stranke u Predstavničkom domu podržali su unapređenje interesa naše nacionalne bezbednosti i poslali jasnu poruku o moći američkog vođstva na svetskoj sceni. Na važnoj prekretnici odgovorili su na poziv istorije, usvojivši potrebne zakone o nacionalnoj bezbednosti za šta sam se mesecima borio. Pozivam Senat da brzo dostavi predlog na potpis - kako bismo što pre mogli da pošaljemo oružje i opremu Ukrajini što bi zadovoljilo njihove hitne potrebe na bojnom polju" - saopštio je Bajden.
Od ukupnih 95 milijardi dolara, 60,84 milijarde namenje su Ukrajini. U nju je uračunato i 23,2 milijarde za popunu zaliha američkog naoružanja, izvestila je agencija Rojters.
Njihova količina je smanjena, pošto su korišćene za snadbevanje Ukrajine tokom blokade paketa pomoći u Predstavničkom domu Kongresa, koji je pod kontrolom republikanaca.
Za Izrael je predviđeno 26,38 milijardi dolara, od kojih će 9,1 milijarda biti iskorišćena za obezbeđivanje humanitarne pomoći stanovništvu ugroženom konfliktom u Gazi. Za područje Indo-pacifika, uključujući Tajvan, planirano je 8,12 milijardi dolara.
Članovi Predstavničkog doma imali su prethodna tri dana da razmotre predloženi zakon i ulože amandmane pre planiranog glasanja. Pitanje bezbednosti na granici biti predmet odvojenog zakonskog predloga – čime se smatra da je predsedavajući Predstavničkom domom, republikanac Majk Džonson, izašao u susret konzervativnijim krugovima.
Prema tumačenjima u američkoj javnosti, podrška demokrata zakonskim predlozima u Predstavničkom domu bila je od suštinskog značaja - imajući u vidu tanku većinu republikanaca u Predstavničkom domu (218:213), kao i oštro protivljenje njihove tvrdokornije struje.
Među njima su najglasniji bliski saradnici bivšeg predsednika Donalda Trampa koji je skeptičan u vezi sa pomoći Ukrajini. Tramp je osvojio dovoljan broj stranačkih glasova potreban za kandidaturu na predstojećim predsedničkim izborima u novembru. Neki od njih, najavljivali su mogućnost smene Majka Džonsona sa pozicije predsedavajućeg, ukoliko bi predlog zakona bio usvojen.
Međutim, Džonson je poručio da neće dozvoliti da pretnje utiču na njega, rekavši da je podrška Ukrajini od ključne važnosti.
"Mogao bih da donesem sebičnu odluku. Međutim, radim ono što verujem da je ispravna stvar" - rekao je Džonson.
Glas Amerike navodi da se Ukrajina već treću godinu nalazi na meti brutalne ruske agresije.
Primedbi ima i na levici – usled zabrinutosti zbog pomoći Izraelu tokom kampanje protiv ekstremista Hamasa, pokreta koji SAD smatraju terorističkom organizacijom. Sa te strane poziva se na strožu kontrolu distribucije američkog naoružanja i novca poreskih obveznika u okolnostima, kako upozorava deo međunarodne javnosti, razornih posledica izraelskih napada po civilno stanovništvo u području Pojasa Gaze.
Izraelska ofanziva usledila je kao reakcija na napad ekstremista Hamasa na jug Izraela u kom je poginulo 1.200 ljudi. Uz to, oteto je više od 200 građana od kojih je do sada oslobođeno oko stotinu.
Netanjahu: Hvala prijatelji, hvala Ameriko!
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu zahvalio je Predstavničkom domu Kongresa na usvajanju predloga zakona o pomoći Izraelu.
"Upravo je velikom većinom usvojen predlog zakona o pomoći koji pokazuje snažnu dvostranačku podršku Izraelu i brani zapadnu civilizaciju. Hvala prijatelji, hvala Ameriko!" - objavio je Netanjahu na društvenoj mreži X (bivši Tviter).
Izraelski ministar spoljnih poslova Izrael Kac je uz zahvalnost poručio da se nada da će ta mera uskoro, uz dvostranačku podršku, biti usvojena i u američkom Senatu.
Zaharova: Dodatno će produbiti krizu u svetu
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova saopštila je da će usvajanje predloga zakona o paletu pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu dodatno produbiti krizu svetu.
"Vojna pomoć režimu u Kijevu predstavlja direktno sponzorisanje terorističkih aktivnosti. Kada je reč o Tajvanu - radi se o mešanju u unutrašnja pitanja Kine. U vezi sa Izraelom značiće prodbljivanje ekskalacije i jačanje tenzija u regionu", objavila je Zaharova na Telegramu.
BONUS VIDEO. "SVE PARE KOJE SU NAMENJE UKRAJINI SE VRAĆAJU U SAD!" Malagurski izneo šok tvrdnje: Trećina zemlje PRODATO američkoj firmi
(Mondo/Kurir/BBC/BBC na srpskom/Glas Amerike/M. Š.)