Svet

VREDI 50 MILIONA DOLARA, ZBOG NJEGA SE RATUJE! Da li biste nosili 110 dijamanata na ruci, a da ne znate koje je vreme

Autor Aleksandar Blagić

"Graf" zlatara predstavila je svetu pre 10 godina najskuplji kvarcni sat na svetu - Graff Hallucination. Njegova vrednost procenjena je na više od 50 miliona dolara, a nakon što se upoznate sa njim, u anketi na kraju teksta nam recite da li biste ga Vi nosili.

Izvor: SEBASTIEN BOZON / AFP / Profimedia

Britanska kompanija "Graf" predstavila je svetu 2014. godine najskuplji kvarcni sat na svetu - Graff Halucination. Njegova vrednost procenjena je na oko 55 miliona dolara, a specifičan je po tome što se jedva vidi zbog dijamanata. Deceniju kasnije, on i dalje važi za najskuplji sat na svetu koja neprestano izaziva brojne debate među časovničarima, piše "Auto Evolution".

Osnivač kompanije Lorens Graf je ovaj sat i zamislio kao svojevrsno i unikatno umetničko delo. Mnogi su mu spočitavali zbog samog dizajna jer se na ovom satu jedva može uočiti koliko je sati što je i njegova svrha ako pitate prosečnog građanina. Stručnjaci su ovakav dizajn nazvali hrabrim iako se ta smelost odnosi na postavljanje dijamanata, a ne na mehanizam sata.  

Ova kompanija proizvodi nakin od 2009. godine, a 2014. je šokirala svet ovim satom. Cilj je bio da se prikaže "superiornost" firme da na jednom mestu skupi toliko dijamanata koji će predstavljati vlasnika ovog skupocenog sata na prestižan način. Lorens Graf, vlasnik kompanije, je godinama maštao o ovakvom komadu sata, odnosno nakita, zavisno iz kog ugla posmatrate.

"Godinama sam razmišljao o kreiranju posebnog dizajna sata koji će da ilustruje našu strast prema dijamantima. Model Halucinacija je ostvario sve moje snove", izjavio je jednom prilikom Graf.

Pogledajte izgled sata "Graff Hallucination"

Kako je nastao model Hallucination?

Ovaj sat na sebi ima dijamante od 110 karata. Nešto više od polovine njih su kamenovi od dva ili tri karata i potražnja za njima je trajala oko dve godine. Na samom dizajnu je radio tim od oko 30 ljudi - dizajneri, gemolozi (stručnjaci koji se bave proučavanjem plemenitih materijala) i zanatlije, odnosno sajdžije.

Specifičan dizajn

Sam dizajn je bio dosta komplikovan što je znatno usporilo vreme za proizvodnju. Dijamanti na satu, kao što se može videti na fotografijama, u različitim veličinama i oblicima. Ima ih okruglih, blistavih, u obliku srca i kruške, a svi su postavljeni na platinastoj narukvici.

Nema posebnog razloga zašto su dijamanti postavljeni baš tim redosledom. Zbog toga i nosi naziv "Halucinacija" zbog izgleda, boja i dizajna koji svakome oduzimaju dah na prvi pogled. Ono što je mnogim časovničarima zasmetalo jeste to što je potrošeno toliko dijamanata za sat koji je zbog toga i izgubio svoju primarnu svrhu - pokazivanje vremena.

Graf je u njega postavio običan kvarcni mehanizam što su stručnjaci doživeli kao izgovor da se "Halucinacija" nazove satom kako bi bio predstavljen na "Baselworld", svetskom sajmu satova. Međutim, Graf ima svoje objašnjenje za takve argumente.

"Graf Halucinacija je skulptura, čudo u dijamantima. I nije toliko fokus na satu već na dugi dijamanata koji oslikavaju sat", objasnio je Lorens Graf.

Ukoliko želite da učestvujete u anketi posetite Mondo Pređi na sajt
Izvor: SEBASTIEN BOZON / AFP / Profimedia

BONUS VIDEO:

(MONDO/A.B.)

Tagovi

sat