HRABROST I HUMANOST OSKARA ŠINDLERA! Čovek čiji je heroizam obeležio jedno od najmračnijih razdoblja ljudske istorije!

Oskar Šindler je bio čovek čije je delovanje promenilo tok istorije.

Anton_Ivanov/Shutterstock

Oskar Šindler, čovek čija je hrabrost i humanost obeležila jedno od najmračnijih razdoblja ljudske istorije, rođen je 28. aprila 1908. u Svitavama, u Austriji. Njegova priča je priča o neustrašivom heroju koji je svoj život posvetio spasavanju života Jevreja tokom Holokausta.

Kako je sve počelo?

Šindler je započeo svoju karijeru kao uspešni poslovni čovek, ali je njegova životna misija postala očigledna kada je preuzeo fabriku posuđa u Krakovu tokom nacističke okupacije Poljske. Umesto da je koristi za profit, Šindler je fabriku pretvorio u sigurno utočište za Jevreje, spašavajući ih od sigurne smrti u koncentracionim logorima.

Njegova hrabrost i odlučnost bili su iznad svake mere. Riskirajući svoj život i posao, Šindler je uspeo da zaštiti više od 1.200 Jevreja, koji su kasnije postali poznati kao "Šindlerovi ljudi". Njegova dela su inspirisala mnoge da se bore protiv nepravde i da se zauzmu za ljudska prava.

2013. godine prodata lista

Kolekcija dokumenata Oskara Šindlera prodata je anonimnom kupcu za više od 122.000 dolara. Među prodatim spisima je i pismo sa Šindlerovim potpisom, koje je utrlo put spasavanju više od 1.000 Jevreja, epopeji koja je opisana u Spilbergovom filmu „Šindlerova lista“.

Nakon završetka rata, Šindler je bio suočen sa sopstvenim izazovima i pokušao je da se ponovo izgradi. Emigrirao u Argentinu, gde je bankrotirao, a u Nemačku se vratio 1958. i nastanio u Frankfurtu. Pet godina kasnije, odlikovan je u Memorijalnom centru za holokaust Jad Vašem, kao Pravednik među narodima. Tada, Šindler je bio tek treći katolik koji je dobio ovo priznanje za borbu protiv antisemitizma. Preminuo je 1974. u u 66. godini, a sahranjen je u Jerusalimu.

Priča o ljudskosti nadživela smrt

Njegovo nasleđe je ostalo živo kroz sećanje na hrabrog čoveka koji je bez oklevanja stao na stranu onih koji su bili ugroženi.

Film "Lista Šindlera" Stivena Spilberga, objavljen 1993. godine, kao sećanje na njegovu hrabrost i žrtvu. Film je osvojio sedam Oskara, uključujući i onaj za najbolji film, i pomogao je da se Šindlerova priča prenese širom sveta.

Njegova priča nas podseća da jedan čovek može imati ogroman uticaj na svet oko sebe, i da hrabrost i humanost nikada ne smeju biti zaboravljeni. Šindlerova dela su primer hrabrosti i nesebične ljubavi prema ljudima. Njegova sposobnost da vidi ljudsku vrednost u svakoj osobi, bez obzira na njihovu nacionalnost ili veru, čini ga istinskim herojem. Tokom teških vremena, kada je mržnja bila rasprostranjena, Šindler je bio svetlo koje je pokazalo put ka ljudskosti.

Iako niko sa sigurnošću ne zna koji su bili Šindlerovi motivi da spase Jevreje, mnogi često citiraju njegovu rečenicu: "Znao sam ljude koji su radili za mene, a kada ih znate prema njima se morate ophoditi kao prema ljudskim bićima”.

Njegova hrabrost nas podseća da se moramo suprotstaviti zlu i nepravdi, ma koliko to bilo teško. Njegova humanost nas podseća da moramo negovati ljubav i saosećanje prema svim ljudima, bez obzira na njihove razlike.

Oskar Šindler je bio čovek čije je delovanje promenilo tok istorije. Njegova hrabrost i žrtva će zauvek ostati zapamćeni kao primer prave veličine i ljudskosti. Neka nam njegova priča bude podstrek da se borimo za dobro, da širimo ljubav i da se zauzimamo za pravdu, kako bi svet postao bolje mesto za sve nas.

BONUS VIDEO: U SRBIJI NEMAJU NI SPOMENIK! Jevrejska porodica gradila bolnice, škole i bioskope podno Rtnja, a danas ih SVI zaboravili

This browser does not support the video element.

U SRBIJI NEMAJU NI SPOMENIK! Jevrejska porodica gradila bolnice, škole i bioskope podno Rtnja, a danas ih SVI zaboravili  Kurir televizija

(Mondo/M. Š.)