Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je danas da su u Briselu u toku pripreme radnih grupa o tome kako bi NATO mogao da učestvuje u rusko-ukrajinskom ratu. Postoje alarmantne sličnosti između sadašnjeg i perioda kada su se vršile pripreme za Prvi i Drugi svetski rat, rekao je Orban za javni servis "Kossuth Radio".
"Ono što se danas dešava u Briselu i Vašingtonu, ili trenutno više u Briselu nego u Vašingtonu, stvara raspoloženje za eventualni vojni sukob, koji bismo mogli opisati kao pripremu za ulazak Evrope u rat", rekao je on.
Kada je reč o situaciji Mađarske u tom kontekstu, Orban je rekao da Mađarska, kao članica NATO-a, ima svoje predstavnike u tim grupama, "ali ne želimo da učestvujemo u sukobu, ni finansijskim doprinosom, ni slanjem oružja, čak ni unutar NATO."
"Ruska vojska vodi ozbiljan i težak rat"
"U istoriji NATO-a nikada nije bilo situacije kada bi se država članica tako otvoreno i jasno pridržavala osnovnih principa NATO-a kao što to sada čini Mađarska", rekao je Orban za javni radio i dodao da Mađarska stoga mora "redefinisati svoj pozicija unutar vojnog saveza".
On je dodao da su strahovi da će Rusija napasti članicu NATO-a neosnovani, dodajući da je rat u Ukrajini, koji traje već tri godine, pokazao granice mogućnosti Rusije.
"Ruska vojska vodi ozbiljan i težak rat sa Ukrajincima. Da su Rusi bili dovoljno jaki da jednim potezom poraze Ukrajince, već bi to uradili", rekao je Orban u intervjuu za javni radio.
Orban je rekao da vojne sposobnosti NATO-a daleko nadmašuju snage Ukrajine, pa je malo verovatno da će Rusija ili bilo koja druga zemlja napasti NATO.
"Ne smatram logičnim da Rusija, koja ne može čak ni da pobedi Ukrajinu, iznenada dođe i proguta ceo zapadni svet. Šanse za to su izuzetno male", rekao je Orban.
"Pitanje rata je ispred svih drugih pitanja"
Orban je rekao da smatra da je pominjanje ruske pretnje uvod u dublje učešće Zapada u ukrajinskom ratu. Mađarska, članica Evropske unije i NATO-a, odbija da pruži vojnu pomoć Ukrajini u odbrani od ruske invazije koja je počela u februaru 2022. godine.
Budimpešta takođe želi da se povuče iz dugoročnog plana NATO-a da pomogne Ukrajini, a njen ministar spoljnih poslova je to nazvao "ludom misijom".
Viktor Orban, koji je na vlasti od 2010. godine, svoju kampanju za izbore za Evropski parlament sledećeg meseca izgradio je na izbegavanju dubljeg uplitanja u sukob i porukama da bi glasanje moglo da odredi tok rata i mira u Evropi.
"Mi Mađari verujemo da će ovi predstojeći izbori biti o ratu i miru, naravno i o migracijama i zaštiti tradicionalnih porodica, ali je pitanje rata sada ispred svih drugih važnih pitanja", rekao je Orban.
Odnosi Budimpešte i Vašingtona su zategnuti zbog odlaganja Mađarske u ratifikaciji pristupanja Švedske NATO-u, kao i zbog Orbanovih bliskih veza sa Moskvom uprkos ratu u Ukrajini.
BONUS VIDEO:
(Index/MONDO/N.D.)