Ruska Federacija i Narodna Republika Kina šire "Šangajsku organizaciju za saradnju" (ŠOS) koja je zamišljena kao organizacija koja bi trebalo da predstavlja novi svetski poredak. Nova članica biće Belorusija, javlja "CNN".
Očekivani prijem Belorusije na godišnjem samitu u Astani u Kazahstanu je novi korak napred za Peking i Moskvu i transformaciju njihove organizacije koja iz regionalnih okvira prelazi u geopolitički savez koji je zamišljen kao protivteža zapadnim institucijama na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama. Danas su u Astanu stigli i predsednik Rusije Vladimir Putin i predsednik Kine Si Đinping, a premijer Indije Narendra Modi je odlučio da ne dođe na ovaj sastanak zbog "pravca u kojem ide ova organizacija".
"Šangajska organizacija za saradnju" osnovana je 2001. godine. Zemlje osnivači su Kina, Rusija, kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan, dok su se 2017. godine priključili Indija i Pakistan.
Organizacija je osnovana u cilju borbe protiv terorizma i unapređenja bezbednosti granica, a poslednjih godina savez je rastao u skladu sa zajedničkim ambicijama i interesima Moskve i Pekinga. Savez će sa Belorusijom imati 10 članova koji predstavljaju oko 40 odsto svetske populacije.
"Očekivani prijem Belorusije, koja se graniči sa Evropskom unijom, naglašava kako se misija ŠOS-a promenila poslednjih godina. Za razliku od Irana, pridruživanje Belorusiji zapravo ne dobija mnogo u pogledu ekonomske ili bezbednosne saradnje. I zato tvrdim da je to više geopolitički potez. Oni žele da se ŠOS doživljava kao veliki blok koji se više ne može ignorisati. Ulaskom svih ovih zemalja Kina i Rusija žele da pokažu da obe imaju mnogo pristalica za svoje poglede na svet", izjavila je Eva Zajvert, kineski ekspert za spoljnu politiku na Merkator institutu za kineske studije (MERICS) u Berlinu.
Kina i Rusija imaju tendenciju da predstave ŠOS kao protivtežu institucijama koje predvode Sjedinjene Američke Države. Prema rečima Gil Bejtsa, saradnika Nacionalnog biroa za azijske studije, ŠOS je slabiji blok od NATO, Evropske unije ili G7.
"Sa proširenjem članstva na Indiju, Pakistan, Iran i Belorusiju, organizacija će još manje ličiti na savez ili zajedničku grupu, a više na organizaciju sa strateškom vizijom koja predstavlja evroazijski identitet", rekao je Gil.
BONUS VIDEO:
(MONDO/A.B.)