Sajber grupa "Cyber Resistance" je 15. jula, u saradnji sa međunarodnom obaveštajnom zajednicom "InformNapalm", počela da objavljuje seriju dokumenata pod nazivom "BaumankaLeaks", piše "DefenceBlog". Reč je o podacima dobijenim iz hakovanih mejlova visokih ruskih oficira, koji otkrivaju osetljive informacije o rusko-indijskim odbrambenim ugovorima, uključujući i ugovor o indijskoj kupovini ruskih raketnih sistema S-400.
Objavljivanje podataka dogodilo se otprilike u isto vreme kada i diplomatski incident između Indije i Ukrajine. Ministarstvo spoljnih poslova Indije pozvalo je ukrajinskog ambasadora na razgovor nakon što je predsednik Volodimir Zelenski osudio susret indijskog premijera Narendre Modija i ruskog predsednika Vladimira Putina, baš u vreme ruskog napada na dečiju bolnicu u Kijevu.
Kao odgovor, "InformNapalm" je odlučio da otkrije detalje rusko-indijskih ugovora o odbrani, uključujući spisak opreme po ugovoru o nabavci S-400, koji je prvobitno trebalo da bude objavljen u skraćenom obliku. Ugovor o S-400 Trijumf, potpisan 2018. tokom Putinove posete Indiji, najavljen je kao značajan posao za rusku odbrambenu industriju, vredan više od 5 milijardi dolara. Ovaj sporazum je takođe strateški potez za produbljivanje indijske zavistnosti od ruske vojne tehnologije.
Međutim, dogovor je postao "problematičan" nakon čestih kašnjenja u isporuci komponenti sistema zbog "sopstvenih potreba" Rusije u ratu protiv Ukrajine. Uprkos ovim neuspesima, Rusija i dalje nastoji da ispoštuje dogovor kako bi zadržala svoj strateški uticaj na Indiju. Objavljeni mejlovi sadrže detaljne popise elemenata sistema S-400, sa količinama i šiframa svih komponenti, uključujući i rezervne delove. U dokumentima se takođe navodi tačan broj i tip raketa koje će Rusija isporučiti Indiji.
S obzirom da je reč o oružju od gotovo strateškog značaja za Indiju, koje se koristi za presretanje neprijateljskih aviona (aviona, helikoptera...) i projektila, Nju Delhi svakako nije srećan zbog ovog curenja podataka.
Jedan od ključnih mejlova poslao je Vladimir Červakov, šef odseka za protivvazdušnu odbranu Moskovskog državnog tehničkog univerziteta Bauman, članovima fakulteta, otkrivajući detaljnu analizu sistema S-400. Curenje ovih podataka pokazuje da Rusija nije sposobna da obezbedi osetljive informacije, zbog čega predstavlja direktnu bezbednosnu pretnju za svoje partnere, pa je opomena zemljama koje učestvuju u vojnim sporazumima sa Rusijom.
BONUS VIDEO:
(Mondo/U. M.)