Ismail Hanija je decenijama bio deo Hamasa, a poslednjih godina je vodio političke operacije te militantne grupe iz egzila, i bio je jedan od njenih "najvidljivijih" lidera tokom rata sa Izraelom u Gazi. Hamas i iranski državni mediji objavili su u sredu da je 62-godišnjak ubijen u iranskoj prestonici Teheranu. Hamas tvrdi da je Hanija ubijen u izraelskom "napadu" na njegovu rezidenciju, dok je izraelska vojska odbila da komentariše slučaj, navodi CNN.
Hanijeva smrt zadaje značajan udarac Hamasu u vreme kada se na Bliskom istoku rasplamsavaju tenzije zbog razornog rata u Gazi, i postavlja ozbiljna pitanja o budućnosti pregovora između Izraela i Hamasa. Kao Hamasov politički lider, bio je ključni čovek koji je pregovarao sa međunarodnim posrednicima o taocima i prekidu vatre između Izraela i Hamasa, nakon napada te grupe na Izrael 7. oktobra.
Hanija je rođen u izbegličkom kampu u blizini grada Gaze, a pridružila se Hamasu kasnih 1980-ih tokom Prve intifade ili ustanka. Njegovi roditelji su bili izbeglice proterane iz Askalana, koji je kasnije postao poznat kao izraelski grad Aškelon. Nekoliko puta je bio u zatvoru u Izraelu zbog svog učešća u ustanku, pre nego što je deportovan i vraćen u Gazu. Hanija je 2004. godine imenovan za deo tajnog "kolektivnog rukovodstva" nakon smrti prethodna dva lidera Hamasa, šeika Ahmeda Jasina i Abdela Aziza Rantisija, koji su ubijeni u izraelskim udarima u razmaku od samo nekoliko nedelja.
Nakon što je Hamas pobedio na izborima za Palestinsko zakonodavno veće 2006. godine, Hanija je postao premijer vlade Palestinske uprave (PA), ali je to kratko trajalo. Njega je posle godinu dana na funkciji razrešio dužnosti predsednik PA Mahmud Abas i ostao je jedini premijer PA koji je preuzeo dužnost nakon što je obezbedio mandat na narodnim izborima.
Iako se godinama smatra Hamasovim vođom u Gazi, Hanija nije postao lider grupe sve do 2017. godine, kada je preuzeo dužnost od Khaleda Meshaala koji je vodio Hamas od 2004. godine. Godinu dana kasnije, Hanija je proglašen za "posebno označenog globalnog teroriste" od strane Sjedinjenih Država - što je došlo tokom perioda tenzija između Vašingtona i Palestinaca zbog odluke da prizna Jerusalim kao glavni grad Izraela, odlukom tadašnjeg predsednika SAD Donalda Trampa.
Uprkos tom "priznanju" Hanija je putovao širom sveta, sastajavši se sa svetskim ličnostima kao politički šef organizacije. On je fotografisan kako se u utorak u Teheranu sastaje sa iranskim predsednikom Masudom Pezeškijanom.
Pregovori o prekidu vatre i oslobađanju talaca
Iznenadni napad Hamasa 7. oktobra doveo je do najmanje 1.500 boraca Hamasa koji su prešli granicu u Izrael, u napadu u kojem je ubijeno najmanje 1.200, a oko 200 drugih uzeto kao taoci. U mesecima nakon toga, Hanija je bio ključna figura koja je učestvovala u međunarodnim pregovorima o sukobu, uključujući oslobađanje talaca koji su još uvek u Gazi.
On je pokazao spremnost da postigne sporazum ako se Izrael povuče iz Gaze - rekavši da grupa "i dalje želi" da postigne dogovor sa posrednicima, ali da će svaki predlog morati trajno prekinuti borbu u enklavi. On je tada rekao da njihovi zahtevi imaju za cilj da zaustave agresiju na njihov narod.
Kao odgovor, Izrael je te zahteve nazvao "neprihvatljivim", a premijer Benjamin Netanjahu obećao je da će nastaviti borbu sve dok Hamas ne bude uništen, Nedavno je početkom jula Hanija bio u kontaktu sa posrednicima u Kataru i Egiptu kako bi razgovarali o idejama o okončanju rata, što je izazvalo izvesnu nadu da bi dve strane mogle da budu na ivici okvirnog sporazuma. S obzirom na njegovu ulogu u pregovorima, njegova smrt "imaće značajan uticaj na te pregovore", rekao je politički i spoljnopolitički analitičar CNN-a Barak Ravid u sredu.
BONUS VIDEO:
(Mondo)