Prema naučnicima, gorile koje jedu biljke za koje misle da imaju blagotvorna svojstva, možda će biti od važnosti za buduća otkrića lekova.
Istraživači u Gabonu proučavali su tropske biljke koje su jele gorile u divljini, koje koriste i ljudi, i identifikovali četiri sa lekovitim efektima.
Laboratorijske studije su otkrile da su biljke bogate antioksidansima i antimikrobijalnim supstancama. Jedna biljka biće dalje istražena zbog antibakterijskog dejstva.
Poznato je da se čovekoliki majmuni "leče" sami, birajući biljke sa lekovitim svojstvima. Jedan ranjeni orangutan nedavno je dospeo na naslovne strane zbog upotrebe biljne paste za lečenje povreda.
U najnovijoj studiji, botaničari su snimili biljke koje su jele gorile u nacionalnom parku Mukalaba-Dudu u Gabonu.
Odabrali su četiri stabla koja su verovatno bila korisna, na osnovu intervjua sa lokalnim isceliteljima: drvo ofager (Ceiba pentandra), džinovski žuti dud (Mirianthus arboreus), afričku tikovinu (Milicia ekcelsa) i stabla smokava (Ficus). Kora ovih stabala tradicionalno se koristi za tretiranje raznih tegova, i sadrži hemikalije sa blagotvornim dejstvom, od fenola do flavonoida.
Sve četiri biljke pokazale su antibakterijsku aktivnost protiv najmanje jednog soja mikroba otpornog na više lekova, E. coli. Drvo iz agera je posebno pokazalo "izvanrednu aktivnost" protiv svih testiranih sojeva, kažu naučnici.
"Ovo sugeriše da su gorile evoluirale da bi jele biljke koje su im korisne i naglašava ogromne praznine u našem znanju o kišnim šumama centralne Afrike", rekla je dr Džoana Sečel, antropolog sa britanskog Univerziteta u Daramu, koja je radila na studiji sa naučnicima iz Gabona.
Gabon ima ogromne neistražene šume, pune biljaka nedovoljno poznatih nauci, u kojima žive šumski slonovi, šimpanze i gorile.
Krivolov i bolesti doveli su do toga da ogroman broj zapadnih nizijskih gorila nestane u divljini. Oni su klasifikovani kao kritično ugroženi na Crvenoj listi Međunarodne unije za očuvanje prirode.
Istraživanje je objavljeno u časopisu PLOS ONE.
(MONDO/BBC)