Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden otkazao je planirani put u Nemačku zbog priprema za uragan Milton, piše "Rojters". Bela kuća saopštila je u utorak uveče da predsednik ostaje kod kuće kako bi pratio pripreme i nadgledao uragan Milton koji bi trebalo da stigne do Floride u noći između srede i četvrtka po srpskom vremenu, odnosno u popodnevnim časovima po istočnoameričkom vremenu.
U američkoj vojnoj bazi Ramštajn u Nemačkoj planiran je skup svetskih lidera. Za sada nije poznato da li će odsustvo Bajdena uticati na planirani samit.
"To bi bio izuzetno važan sastanak. Pripremali smo ga sa svih strana", izjavio je nemački kancelar Olaf Šolc i dodao da će se uskoro zakazati novi datum kada će Bajden moći da prisustvuje.
Nemačka je saopštila u utorak da će premijer Velike Britanije Kjir Starmer i predsednik Francuske Emanuel Makron prisustvovaće događaju zajedno sa Bajdenom i Šolcom. Ukupno 20 lidera očekivalo se na sastanku na kojem je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski trebalo da prezentuje poslednju verziju "Plana pobede" za okončanje rata u Ukrajini koji traje od 24. februara 2022. godine.
Prema nezvaničnim informacijama, navodi se da je jedna od ključnih tačaka "Plana pobede" da Ukrajina može da koristi britansko-francuske rakete "Storm Shadow". Američki predsednik je dosad odbijao da pruži saglasnost Ukrajini da koristi ove razorne rakete koje se oslanjaju na američku tehnologiju.
Kakva je raketa “Storm Shadow”?
Francuzi ovu raketu zovu “Skalp”. Ona ima maksimalni domet od 250 kilometara, lansira se iz aviona i leti približno brzini zvuka. Ova raketa se smatra idealnim oružjem za prodor u ruske bunkere i skladišta municije.
Svaka ovakva raketa košta blizu milion američkih dolara zbog čega se one lansiraju u izuzetno kontrolisanim i unapred pripremljenim uslovima i okolnostima. Određena količina ovih krstarećih raketa već je poslata Ukrajini, ali uz napomenu da smeju da se lansiraju na ruske ciljeve samo unutar Ukrajine.
“Storm Šedou bio je veoma efikasno oružje za Ukrajinu, pogađajući upravo dobro zaštićene ciljeve na okupiranoj teritoriji. Nije iznenađenje što je Kijev lobirao za njihovu upotrebu unutar Rusije, naročito za gađanje aerodroma koji se koriste za napade kliznim bombama koje su nedavno ometale ukrajinske trupe na frontu”, izjavio je ranije vojni analitičar, bivši oficir britanske vojske i izvršni direktor konsultantske kuće “Sibylline” Džastin Kramp.
Međutim, on je naveo da je ruska protivvazdušna odbrana evoluirala kako bi se suprotstavila ovakvim raketama. Takođe, ističe da bi Moskva mogla da se pronađe pod velikim opterećenjem zbog količine raketa koju Ukrajina bude dobila.
“Ovo će otežati vojnu logistiku, komandu i kontrolu i vazdušnu podršku, a čak i ako se ruski avioni povuku dalje od ukrajinskih granica kako bi izbegli raketnu pretnju, i dalje će trpeti povećanje vremena i troškova po naletu na liniju fronta”, dodao je Kramp.
BONUS VIDEO:
(MONDO)